Mimoriadna informácia: Zrušené podujatie - Divadlo Na Sídlisku: Traja vlci a prasiatko

Kasárne/Kulturpark a Výmenník Važecká siahajú po európskej cene za architektúru

Kasárne/Kulturpark a Výmenník Važecká siahajú po európskej cene za architektúru

Európska komisia a Fundació Mies van der Rohe zverejnili v závere minulého roka 420 projektov, ktoré súťažia o cenu Európskej únie súčasnej architektúry – Mies van der Rohe Award 2015. Cieľom Ceny Európskej únie súčasnej architektúry je upozorniť na vynikajúce príklady tvorby architektonických diel, ktoré boli postavené za posledné dva roky a zdôrazniť, že moderná architektúra je sociálne a kultúrne zakorenená v európskych mestách a je dôležitá pre každodenný život ľudí.

IMG_3163 copy
Výmenník na Važeckej ulici v Košiciach., foto: Tomáš Čižmárik

 

Zo Slovenska sú nominované štyri stavby, z toho dve košické. O prestížnu cenu sa uchádza Výmenník Važecká, ktorý bol nominovaný aj na cenu Dušana Jurkoviča 2013 a Kasárne/Kulturpark – víťaz Ceny Dušana Jurkoviča a ceny CE-ZA-AR 2014 za architektúru. Či sa podarí získať tejto kultúrnej inštitúcii aj ďalšiu trofej alebo obom, o tom rozhodne odborná porota.

Nominované diela boli navrhnuté nezávislými odborníkmi z celej Európy, rovnako aj členskými asociáciami, ako Architektonická rada Európy, národnými architektonickými asociáciami a poradným výborom ceny. Emerging Architect Award sa skladá zo sumy 20.000 €, ktorá bude poskytnutá profesionálom, začínajúcim svoju kariéru. Ročník 2015 taktiež predstavuje novinku, Architektonickú cenu mladého talentu (Young Talent Architecture Prize – YTAP), ktorá ocení najlepšie magisterské projekty v Európe.

Cena Miesa van der Rohe je cena Európskej únie za súčasnú architektúru. Raz za dva roky ju uďeľujú od roku 1987 Európska komisia, Európsky parlament a Nadácia Miesa van der Rohe v Barcelone ako uznanie a ocenenie kvality architektonickej tvorby v Európe. Nadácia bola pomenovaná po pôvodnom nemeckom architektovi Ludwigovi Mies van der Rohe a sídli v jednej z jeho najslávnejších stavieb v Nemeckom pavilóne, postavenom v roku 1927 pri príležitosti Svetovej výstavy v Barcelone v roku 1929.

Cena má za úlohu poukázať na hlavný príspevok európskych profesionálov pri vývoji nových myšlienok technológií. Zároveň jednotlivcom aj širokej verejnosti ponúka možnosť pochopiť kultúrnu úlohu architektúry v budovaní našich miest. Okrem toho podporuje architektúru v dvoch významných smeroch: stimuláciou veľkého pohybu profesionálnych architektov po celej Európskej únii, ktorí tvoria nadnárodnú komisiu a podporou mladých architektov, ktorí si práve budujú svoju kariéru.

Široká skupina nezávislých odborníkov vyberá kandidátov z celej Európy, ako aj z architektonických združení Európskej rady architektov a iných a iných európskych národných architektonických združení. Každé dva roky vyberá porota dva projekty: jeden, ktorému je udelená European Union Prize for Contemporary Architecture, kde porotcovia hodnotia najmä koncepciu, tektonickú jednoznačnosť stavby, inovatívnosť a kvalitu konštrukcie a inteligentnú realizáciu zadania. Druhý, ktorý získa zvláštne ocenenie Emerging Architect Special Mention, ktoré je udeľované mladým, ešte stále málo známym autorom. Porota napokon vyberá súbor finálových prác, ktoré sú prezentované na výstave.

 

Ďalšie články