Mimoriadna informácia: Zrušené podujatie - Divadlo Na Sídlisku: Traja vlci a prasiatko

Festival USE THE C!TY postaví mesto na nohy

Festival USE THE C!TY postaví mesto na nohy

Košice znovu ožijú multižánrovým festivalom USE THE C!TY už po šestnásty raz a vy sa máte na čo tešiť. V dňoch 2. – 5. mája 2024  na vás čaká pestrý program v meste. Nezabudnite sa zastaviť pri Urbanovej veži, v átriu Historickej radnice, pri Dolnej bráne, ale aj na Sídlisku Nad jazerom. Všetky podujatia sú bezplatné a vstupenkou pre celé rodiny je dobrá nálada.

Užite si svoje mesto od štvrtka do soboty, zabávajte sa a relaxujte. UTC patrí medzi obľúbené formáty, ktoré prinášajú Košičanom radosť. Výmenníky pre vás pripravili zaujímavé aktivity a očakávajú, že sa vám v historickom centre bude páčiť. Jediné, čo nevedia zaručiť, je dobré počasie.

Vo štvrtok si môžete namaľovať Košice bez hraníc. Také aké sú alebo aké ich chcete mať. USE THE C!TY ponúka pre všetkých nadšencov umenia možnosť vyskúšať si maľovanie v centre mesta. Obohatením bude aj spoločná tvorba s deťmi, ktoré budú kresliť na chodník. V tento deň sú legálne aj grafity a sprejovanie na vyhradených plochách pri Urbanovej veži.

Počas celého popoludnia až do večera si môžete užívať rôzne formy umenia a zábavy na Hlavnej ulici. Nadšenci divadla si tiež prídu na svoje. Pri Dolnej bráne sa divadlo Crocus predstaví s hrou Monroe. Prinesie autorské spracovanie príbehu Normy Jeane ako Marilyn v čase, keď ju pri živote držal jej veľký sen, ktorý sa paradoxne stal jej vlastnou záhubou.

V átriu Historickej radnice zahrajú herci Divadla nad vecou komédiu Dohadzovačky. Inscenácia z obdobia 15. storočia je o troch priateľkách, ktoré si navzájom pomáhajú pri výbere chlapa pre tú druhú. Niekedy sa však aj dokonalý plán môže uberať iným smerom ako predpokladali.

Pri Dolnej bráne si môžete pozrieť bláznivú komédiu s prvkami kyberpunku o ľudskej hlúposti, čiernobieleho vnímania sveta i túžbe jednotlivca niečo zmeniť Čiernobiela v podaní divadla Per Absurdus.

V piatok popoludní sa znovu vyberte do mesta zažiť festivalovú atmosféru a príjemne stráviť deň. V čase, keď sa jazero premení na Košické Benátky, vo Výmenníku Važecká sú pre deti pripravené rôzne zaujímavé aktivity. Pri Urbanovej veži sa môžete stať súčasťou Kultúrneho chaosu a vstúpiť do multižánrového bludiska, v ktorom budú vystupovať rôzni umelci (Kaukliar, Pole Dance, Tanečná škola Show DS Košice, Makimi, Supremo, Bboy – talent kumbál z Výmenníka Brigádnická, Tarwen, Art Ring, Slam poetry).

Piatkový večer už tradične rozozvučí Hudba v meste. Pri prechádzke po Hlavnej a priľahlých uliciach zažite neopakovateľnú atmosféru pri počúvaní desiatok lokálnych kapiel a sólistov rôznych hudobných žánrov, ktorí vám budú vyhrávať na každom kroku.

Ani v sobotu nezostávajte sedieť doma. Park pri Dolnej bráne sa premení na Komunitné mesto, v ktorom môžete tvoriť na viac ako dvadsiatich workshopoch a v kreatívnych dielňach spolu s lektormi z výmenníkov. Jeho súčasťou bude aj komický muzikálový príbeh z dielne Crocus Theatre Lišiaci Dolar a Bingo. Dolar miluje literatúru a sníva o ceste do romantického Paríža. Snaží sa prekonať svoj veľký strach, no radšej zostane doma v bezpečí. Bingo je neodolateľný sveták, lišiak cestovateľ a dobrodruh.

Užijete si aj umenie na Hlavnej ulici. Pripravená je tiež prezentácia tvorby komunitného textilného ateliéru VYVA_RUKAMI s hosťujúcimi módnymi návrhárkami Silviou Varčovou a Janou Polak  na Františkánskej ulici Ľanovo nanovo. Festival USE THE C!TY ukončí vernisáž výtvarných diel vytvorených počas Montmartre v múzeu mestského opevnenia Dolná brána.

Festival je súčasťou podujatia Deň mesta Košice.

Festival z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.

Ďalšie články