Prečkali ste lockdown, zobudili ste sa v Košiciach a máte celý deň pred sebou? Štyria lokálni cyklisti vám poradia, čo s ním. Dobré ráno. Zobudiť sa dole v meste a mať celý deň pred sebou je ideálna príležitosť na spoznávanie Košíc a ich okolia na bicykli. Ak nám takéto výlety aktuálne opatrenia umožňujú. Dole preto, lebo historické centrum Košíc je v údolí a veľké sídliská sú v kopcoch. Práve kopcovitosť mesta znamená, že v Košiciach sú rôzne komunity jazdcov hlavne rekreačnej, cestnej a terénnej cyklistiky, ale keď sa prejdete večer popred Úsmev alebo Pokhoi, tak uvidíte, že mestské bicyklovanie ich rýchlo dobieha. Opýtali sme sa preto domácich cyklistov na ich obľúbené trasy a zaujímavosti, okolo ktorých najradšej jazdia. Pomôžu vám pri plánovaní cyklovýjazdu počas dlhých lockdownových dní alebo v prípade, že hľadáte zaujímavú aktivitu počas víkendového výletu v Košiciach po uvoľnení opatrení.
Mestské trasy sú nenáročné, zvládnete ich aj na skladačke
Zuzana vozí svoju dcéru Fifi do školy a do hudobnej. „Po meste jazdíme bez problémov za každého počasia na skladačke Sobi 20 alebo na väčšom mestskom bicykli,“ opisujú dievčatá svoj každodenný cyklistický život. Zuzanina obľúbená trasa z domu do práce je ideálnym úvodom do bicyklovania sa v košickom Starom Meste, hlavne pre ľudí, ktorí využívajú bicykel na prepravu a nie ako relax. Keď sa vydáte po Zuzaniných stopách, urobíte si prehľad o centre Košíc a budete mať vždy poruke niečo zaujímavé na jedenie a občerstvenie.
Komenského ulicu, kde sa Zuzanina trasa začína, spája s Hlavnou oficiálny cyklochodník. s dobrým povrchom bez stúpaní. Na týchto miestach tak môžete jazdiť a spoznávať Košice aj v prípade, že v sedačke alebo nosiči veziete pasažiera, ako je Fifi.
Ak ste prišli do Košíc za kultúrou, stačí na Zuzaninom okruhu správne odbočiť. Zuzana na svojej ceste míňa Východoslovenské múzeum. Tam vám ale odporúčame zastaviť sa a pozrieť si Košický zlatý poklad. A keďže nepotrebujete ísť k Zuzane domov, tak z Komenského zahnite na Strojárenskú, o chvíľu budete v kultúrnom a kreatívnom centre Tabačka Kulturfabrik. Je vychytenou zastávkou pre rôzne komunity a poobede už možno nebudete mať kde zaparkovať bicykel .
Deti zoberte aj s bicyklami na Bankov a detskú železnicu
„Keď máš 40+ a máš dve deti, tak keď ideš do lesa, nikde nezastavuješ a ideš najkratšou možnou cestou na Bankov,“ zdôveruje sa Zoran, jeden zo zakladateľov košických cyklotrailov KE.CY, ktorých sú kopce a lesy okolo mesta plné.
KE.CY základňa je na bývalom lyžiarskom svahu Čerevný breh. Jeho históriu pripomína vlek, ktorý vám pomôže prekonať ostré prevýšenie, ak ste si práve sem prišli zajazdiť. Červený breh je okrem iného úžasná rozhľadňa, z ktorej vidieť najlepšie východy slnka. Z mesta sa sem dostanete ľahko.
Z centra sa vyberte na sever k Botanickej záhrade, ktorá je príjemným vstupom do mierneho kopca. Nemáte sa kde stratiť, areál Botanickej záhrady spoznáte podľa skleníka, ktorý vyzerá ako Crystal Palace v Londýne. Stále máte dosť síl, aby ste pokračovali okolo bane do rekreačnej oblasti Bankov, v ktorej sa môžete občerstviť v množstve malých pohostinstiev s názvom Bankov, prípadne sa spustiť nižšie k rovnomennému hotelu.
Na Bankove sa začína jedna zo sérií cyklotrailov v košických lesoch – DržHubu, Lesmír, Zlatklopka, Bufet, Výšľap cez prameň Invalidov. Okrem Bankova a Červeného brehu sú v lesoch ďalšie štyri trailové zóny, prevažne stredne náročné, ktorých trasy majú spolu dvadsaťpäť kilometrov.
Ak sa z Červeného brehu spustíte do Čermeľa, na konci ulice nájdete asi najromantickejšiu vec v severných údoliach košických lesov – Košickú detskú historickú železnicu. Či sa veziete prvý, alebo stoprvý raz, vo veku osem alebo päťdesiatosem rokov, vietor, ktorý vám ovlažuje tvár, sa nemení. Vláčik vás dovezie na Alpinku blízko Jahodnej. Nachádzate sa na rozľahlom severe Košíc, kde sa dá túlať celé dni.
Skúsení mestskí cyklisti sa vyhýbajú hlavnému cyklochodníku
Práve na Alpinku jazdí na bicykli najradšej ďalšia Zuzana – supervariabilná cyklistka, ktorá má najradšej dlhé cestné trasy. Trasu, ktorú absolvuje pri svojej dennej rutine, odporúčame hlavne mladým mestským ľuďom, ktorí neprišli do Košíc za pamiatkami, ale za ľuďmi a kultúrnym životom.
Začnite prejazdom cez Kasárne/Kulturpark, nádherný nový park je vďaka svojim verejným priestorom plný celé dni počas celého roka. Miesto tu majú mladí rodičia, skate komunita, street tanečníci, kultúrny program, konferencie a komunitné stretnutia každého druhu.
Ak nemusíte pedálovať do práce, pol dňa na slnku pred kaviarňou Papa v Kasárňach sa udeje akoby mihnutím oka. Zuzana ale musí pedálovať do práce. Cyklochodník na Hlavnej je plný ľudí, preto využíva paralelnú trasu. Ešte minie Východoslovenskú galériu a zahne na Mlynskú, aby sa dostala na Hrnčiarsku ulicu, výstavnú stredovekú uličku remesiel.
Odtiaľ pomedzi krásne zrekonštruovanú Kunsthalle/Halu umenia zo šesťdesiatych rokov, poza kino Úsmev a popred Tabačku prejde cez štvorprúdovú cestu, minie hotel Yasmin a je takmer v práci. Vy ste, našťastie, na výlete, do práce chodiť nemusíte, a keďže zostávate aj na noc, máte čas sa na všetkých spomínaných miestach zastaviť a zažiť niečo nové.
Vlastný bicykel si nosiť nemusíte, mesto spoznáte aj na verejnom
Adrián je cyklistický aktivista, v meste Košice vedie miestnu Cyklokoalíciu. Predstaviť stručne Adriánov pohľad na bicyklovanie v meste je utópia, ale z množstva trás, ktoré obľubuje, je aj jemu blízka cesta do práce, ktorú odporúčame návštevníkom Košíc, ktorí si centrum pobehali už včera večer.
Kým všetci doterajší cyklisti jazdili v najčastejšom košickom smere z juhu na sever alebo naopak, Adrián prechádza z východu na západ. Nevyhne sa tradičnému cyklouzlu na Námestí Maratónu mieru, poza Východoslovenské múzeum ešte chvíľu ide po rovine, ale za amfiteátrom ho čaká stúpanie, ktoré trvá celé dve minúty. Áno, kopce v Košiciach nie sú ako tie na Tour de France. Je možné ich vyjsť aj s jednoduchšími prevodmi.
Adriánovi sa otvára rovina a dlhý cyklochodník stredom Terasy. Je desať minút od centra a zároveň dvadsať minút od hlbokého lesa. Kompaktnosť mesta a priateľské vzdialenosti sú z pohodlia bicykla ešte zreteľnejšie. Zároveň vám to dovolí obslúžiť aj štvrte a miesta, ktoré by ste pri výhradnom pobyte v centre alebo používaní auta nemali možnosť vidieť.
Ak ste prišli do mesta bez bicykla, vôbec to neprekáža. Široká flotila červenobielych verejných bicyklov je rovnomerne rozmiestnená po celom meste. Aplikácia Verejný bicykel od košickej firmy Antik vám dovolí lokalizovať a odomykať bicykle v okolí. Hodina používania bicykla stojí euro, ale mesiac stojí päť eur (limit 30 minút jazdenia denne) a celá sezóna len tridsať (limit jedna hodina jazdenia denne) eur.
Nezabudnite zostať v Košiciach na noc, aby ste sa nemuseli obmedzovať a mohli si vychutnať všetky cyklozážitky, ktoré vám mesto ponúka.
Realizované s finančnou podporou Ministerstva dopravy a výstavby Slovenskej republiky.