Pre mnohých slovenských emigrantov, žijúcich v zahraničí, je ich rodná krajina „srdcovou záležitosťou“. Stretávajú sa v krajanských spolkoch, kde sa snažia uchovávať vlastnú identitu a nezabúdať na svoje národné korene. Pre niektorých sú nostalgické spomienky na staré časy podnetom k literárnej tvorbe. Do tejto kategórie patrí aj Camille Labas, autorka žijúca v Rakúsku, ktorá 15. mája 2014 o 16:30 predstaví vo Verejnej knižnici Jána Bocatia v Košiciach /Hviezdoslavova 5/ svoju knihu Sila statočného života – Irenkina mladosť v Bardejove. Prostredníctvom príbehu Irenky rozpráva o osude rodiny Rondzíkovej a Samekovej v rokoch 1861 – 1961.
Ako uvádza vydavateľ, život Camille Labas sa viaže na štyri krajiny: Slovensko, Nemecko, Gruzínsko a Rakúsko. Na Slovensku sa narodila (v Prešove), strávila detstvo a maturovala (v Banskej Štiavnici). V Košiciach pôsobila ako asistentka na univerzite a v Bratislave robila preklady pre filmové štúdio Koliba. V Nemecku vyštudovala na Univerzite Jena nemeckú literatúru a jazykovedu a pracovala vo vydavateľstve v Berlíne. V Gruzínsku bola viackrát na štúdijný pobyt a určitý čas tam aj pracovala ako učiteľka v hlavnom meste Tbilisi (2002). V Rakúsku pracovala ako korektorka vo vydavateľstve a neskôr študovala grécku, rímsku, mezopotámsku a sýrsku kresťanskú históriu Byzancie, Arménska a Gruzínska na Univerzite Viedeň, kde sa momentálne venuje vedeckým rešeršiam o kresťanstve Gruzínska v podobe dizerstačnej práce. V Rakúsku vychovala tri deti, ktoré všetky už ako dospelé žijú v Nemecku (Freiburg, Stuttgart a Berlín).
Píše po nemecky a po slovensky, básne, články, poviedky, romány, vedecké články a históriou popretkávané cestopisy o Cypre, Turecku, Arménsku, Gruzínsku, Škótsku, Švédsku, Fínsku, Estónsku, Rusku, Španielsku a Portugalsku. V roku 2010 jej vyšla kniha básní „Miesto v tráve“. Chystá knihu po slovensky o málo známej histórii Gruzínska od počiatkov až po príchod a dobytie Arabmi v 7. storočí.