Priestory Galérie Alfa v košických Kasárňach/Kulturparku budú od 9. augusta do 20. septembra patriť prezentácii prác košického maliara Pavla Megyesiho (1969). Na slovenskej výtvarnej scéne patrí medzi etablovaných a uznávaných autorov. Rozvíjaniu svojho talentu a hľadaniu svojho výtvarného jazyka sa priúčal v ateliéri voľnej grafiky a knižnej ilustrácie u profesora Dušana Kállaya na Vysokej škole výtvarných umení v Bratislave, kde študoval. Neskôr svoje skúsenosti odovzdával študentom na Fakulte umení Technickej univerzity v Košiciach, kde externe pracoval.
Výstava pod názvom Signál prezentuje tvorbu Pavla Megyesiho. V jeho priestorových vrstvách, vo vnútri foriem a farieb sa odohráva príbeh, ktorý sa na povrch vynára prostredníctvom gest. Bodliaky, buriny, slnečnice a živé ploty nás svojou vábivo jedovatou krásou ľahko vtiahnu do utopického sveta. Jeho prístup k ploche a farbe, ktorý uprednostňuje prácu s hmotou a postupne modeluje expresívne štrukturálne krajiny, je v čase rozmachu počítačových techník čoraz zriedkavejší a o to vzácnejší.
„Monografická výstava prezentuje súbor najnovších diel, zaoberajúcich sa multilinearitou času a priestoru. Je dôkazom prirodzeného vývoja jeho tvorby, kde sa od minimalistických motívov v 90. rokoch posunul do obdobia figurálnych barokových kvetov a rastlín, ktoré dnes kombinuje s geometriou a op artovými prvkami. V dielach sú viditeľné nové procesy, techniky, svieži kolorit, a najmä prechod do objektov, ktoré spoločne vytvárajú cyklickú komplexnosť. Každá z malieb má svojho nasledovateľa, s ktorým vytvára bezprostredný dialóg. Diela medzi sebou fungujú, komunikujú, dozrievajú a vyvíjajú sa. Postupne rozprávajú globálny príbeh života, stvorenia, času, priestoru a univerza. Intimita umelcovho sveta sa prepája s veľkými teóriami a témami,“ uviedla kurátorka Zuzana Pacáková.
Ako dodala, maľby sú ozveny umelcovho vnútra, výsledok izolácie v procese tvorby, ktorá napomáha vo vytváraní farebného mikrokozmu. Signál, chápaný ako zdroj neviditeľných vĺn a ich vplyvu na okolie, sa stáva komunikačným prostriedkom a zrkadlí pôsobenie vesmíru na ľudí a prírodu. Podobne ako impresionisti sa snaží na plátne zachytiť prchavý okamih.
Výrazná postava našej súčasnej výtvarnej scény vo svojej tvorbe využíva mnohé výtvarné médiá – air-brushovú a akrylovú maľbu, objekt, inštaláciu i elektronický obraz. Jeho umeleckej práci dominuje maľba, s ktorou experimentuje a posúva ju od znakových foriem zo začiatku svojej tvorby až k presahom smerom k trojrozmerným inštaláciám. V jeho maliarskom blúdení medzi tradičnými a aktuálnymi výtvarnými technológiami možno pozorovať rozhodujúce úsilie o posun charakteru klasického závesného obrazu smerom k trojrozmernej, stále však v princípe „maliarskej“ inštalácii.
Air-brushovou technikou vytvára obrazy, v ktorých kladie dôraz na technickú a formálnu dokonalosť. Tá má v jeho tvorbe až programový charakter. Pracuje aj s obrazom ako s objektom, kde sa nerealizuje na jeho ploche, ale na okrajoch, čím upriamuje pozornosť na jeho trojrozmernosť.
Vyvrcholením je priestorová mystická inštalácia Krehkosť bytia, trojica pichľavých bodliakov, vytvorená zo sklenených úlomkov, vložená do snehobieleho thassoského mramoru. Bodliaky, ako symbol pichľavej krehkej krásy, sú vizuálnym vyústením geometrie, čiar, línie, kompozície, priestoru, energie a napätia.
Podľa výtvarného teoretika z Fakulty umení Technickej univerzity v Košiciach Petra Tajkova, technikou nanášania farebného akrylu a jeho zmiešavanie pomocou túb zubných pást spôsobom alla prima, docieľuje plastickosť, ktorú dotvára farebnou dráždivosťou. Často zámerne zneisťuje diváka vizuálnou intenzitou svojich malieb.
Megyesiho výtvarné diela si získali široký okruh zberateľov doma i v zahraničí. Výtvarne spolupracuje pri riešení interiérov s architektmi. Pravidelne sa zúčastňuje na výstavách doma a v zahraničí. Jeho diela boli vystavené v prestížnych slovenských galériách súčasného umenia, ako aj v zahraničí – v Nórsku, Maďarsku, Poľsku a Rumunsku. Žije a tvorí v Košiciach.
Vernisáž výstavy sa uskutoční 9. augusta o 18. hodine.