Mimoriadna informácia: Zrušené podujatie - Divadlo Na Sídlisku: Traja vlci a prasiatko

Zostať doma alebo hľadať slobodu za ostnatým drôtom

Zostať doma alebo hľadať slobodu za ostnatým drôtom

Divadelnú sálu Historickej radnice ovládne komédia o tom, ako chutí sloboda Horúce leto 68 (ako sme utekali). Do Košíc ju prinesie divadlo GUnaGu 23. mája 2024 o 19:00 hod.

Hra, ktorej autorom je Viliam Klimáček, bola napísaná k 50. výročiu najdramatickejšej udalosti našich novodobých dejín – invázii vojsk Varšavskej zmluvy do Československa 21. augusta 1968. Sleduje skutočné osudy troch žien, ktoré kvôli invázii aj so svojimi rodinami emigrujú do rôznych krajín sveta, aby sa nakoniec stretli v kanadskom Toronte.

Vo svete sa im už nedarí variť jedlá ako doma, lebo tam nedostať naše suroviny a tak sa ich spomínanie na chuť domácich špecialít stáva metaforou o tom, ako chutí domov a aká je vlastne vôňa slobody.

Do charakterov troch hrdiniek skoncentroval autor dramatické i dojímavé, bizarné i veselé osudy viacerých skutočných žien, ktoré si vypočul práve za oceánom. Nikdy však v ich príbehoch nechýbal tieň tragiky. Veď veľké dejiny v auguste 68 narušili súkromné dejiny tisícok obyčajných rodín.

Erika (Zuzana Kronerová) je manželka evanjelického farára, ktorého tu odmietajú vysvätiť a ktorý preto vyštuduje herectvo na VŠMU a stane sa hlásateľom rozhlasu. A práve on hlási do éteru legendárnu výzvu o obsadení nášho štátu cudzími tankami.
Petra (Marta Maťová) je mladá lekárka, ktorú rodičia radšej pošlú do cudziny, aby ju zachránili, ale kým jej tam uznajú slovenský diplom, umýva v reštaurácii taniere. A Soňa (Gabika Dzuríková) je mladé židovské dievča, ktoré sa vybralo na brigádu do Izraela, ktorú zorganizoval spisovateľ Ladislav Mňačko. Odvtedy týmto mladým ľuďom hovorili „Mňačkove deti“. A na brigáde v ďalekom svete ich zastihne správa o prepadnutí Československa.

Vstupenky: https://predpredaj.zoznam.sk/sk/listky/horuce-leto-68-2024-05-23/

Ďalšie články