Mimoriadna informácia: Zrušené podujatie - Divadlo Na Sídlisku: Traja vlci a prasiatko

Zamatový hlas Hanky Gregušovej podfarbí piano Ondreja Krajňáka

Zamatový hlas Hanky Gregušovej podfarbí piano Ondreja Krajňáka

Na koncerty, ktoré prinesú zaujímavé osobnosti z hudobného sveta, sa môžu návštevníci Kasární/Kulturparku tešiť aj v auguste. Do Košíc zavítajú Hanka Gregušová, jeden z najpozoruhodnejších speváckych zjavov na slovenskej scéne a doprevádzať ju bude pianista, skladateľ a interpret Ondrej Krajňák, ktorý patrí ku slovenskej jazzovej špičke. Koncertné pódium im bude patriť 7. augusta.

HV-0082-Gregusova-titul

HANKA GREGUŠOVÁ v súčasnosti patrí k najlepším a najvyhľadávanejším slovenským speváčkam v oblasti jazzovej hudby. Spievať začala približne v 15 rokoch a spočiatku sa pohybovala vo sfére popu a rocku. Stať sa popovou speváčkou však nikdy nebola jej motivácia ani ambícia. Čoraz častejšie ju lákal svet soulu a jazzu, ktorý ju očaril najmä počas jej pobytu v Spojených štátoch. Po návrate začala vystupovať v spoločnosti vynikajúcich jazzových hudobníkov, akými sú Gabriel Jonáš či Ľubo Šrámek a ďalší. Absolvovala množstvo klubových koncertov a festivalov (Bratislavské jazzové dni, Jazzycolors Festival Paris, Open Jazz Fest…), ktoré kultivovali jej hlasový prejav i celkové umelecké smerovanie. To, že to malo zmysel, jasne dokazuje na svojom debutovom profilovom albume Reflections of my soul.

Je často vyhľadávaným hosťom v inštrumentálnych projektoch Štefana Pištu Bartuša, Nikolaja Nikitina či Sisi Michalidesovej, kde píše texty na inštrumentálne skladby a dáva im vokálnu podobu. Vystupovala ako hosť v kvartete Chris Byarsa z New Yorku, ako predkapela na koncerte Matta Bianco v Košiciach a ako členka formácie Sisi Michalidesovej pred Kurtom Ellingom v Bratislave.

Dokončuje svoje druhé sólové CD, ktoré produkuje  Ondrej Krajňák. Tématicky ním vzdáva hold slovenskému folklóru v spojitosti s jazzovými aranžmánmi. Spolupodieľali sa na ňom elitní muzikanti ako Josef Fečo (kontrabas, cimbal), Radovan Tariška (alt & soprán saxofón), Marián Ševčik (bicie), Štefan Bugala (perkusie) a cimbalová skupina Ivana Heráka.

Hanka Gregušová jazz band sa zameriava na obľúbenú a známu prevzatú jazzovú tvorbu a  soulové skladby, ozvláštnené modernými aranžmánmi a štylizáciou do jazz-soulovej podoby, ktorú skvele vystihuje príjemne zamatovo zafarbený hlas speváčky. Kapelu tvoria špičkoví profesionálni jazzoví muzikanti s mnohými oceneniami, bohatou diskografiou a úspechmi aj v zahraničí: Ondrej Krajňák (klavír),Tomáš Baroš (kontrabas), Marián Ševčík (bicie) a Radovan Tariška (saxofón).

ONDREJ KRAJŇÁK – klavírny virtuóz a jeden z najlepších a najvýznamnejších hudobníkov súčasnosti sa hru na klavíri sa začal učiť v šiestich rokoch v hudobnej škole v Leviciach. S klasickou hudbou sa zúčastnil na mnohých súťažiach, kde získal niekoľko ocenení. Jeho prvá skúsenosť s jazzovou hudbou siaha do detstva, keď ako desaťročný prvýkrát počul hrať Oscar Peterson Trio v rádiu. Na súťaži mladých interpretov na Jazz festivale v Žiline, na ktorý ho pripravoval jeho otec očaril natoľko, že si z neho odniesol cenu „Objav festivalu“.

Po skončení hudobnej školy v Leviciach ho prijali na Erkel Ferenc hudobnú školu v Budapešti, kde začal študovať jazz piano v triede profesora Roberta Ratnoyiho. Ďalšie osobitné ocenenia získal na jazzovej súťaži v Poľsku. V osemnástich rokoch reprezentoval školu na súťaži Jazzový klavír v Budapešti, kde získal „Ocenenie za sólo“. Po absolvovaní školy mu ponúkli štipendium na Berklee College of Music v Bostone, ale neprijal to.

Na svojom novom albume ForevErnest, ktorý je sólovým projektom, pripomenul fenomenálneho nástrojového kolegu Ernesta Oláha, veľkého ctiteľa Oscara Petersona, ktorý hrával aj s Orchestrom Gustáva Broma. Keď nepočítame bonusovú improvizáciu Eb minor improvisation for Ernest, album, ktorý vyšiel v produkcii Ernestovho syna Romana, obsahuje šesť doteraz nepublikovaných a neznámych Oláhových skladieb v Krajňákových sviežich aranžmánoch, novom zvukovom ošatení a modernej interpretácii. Tento ojedinelý projekt má všetky predpoklady na to, aby sa zaradil medzi najvýznamnejšie slovenské jazzové albumy desaťročia.

Najsilnejšou hudobnou inšpiráciou pre Ondreja Krajňáka zostáva hudba Johana Sebastiana Bacha, Bélu Bartóka, Frederica Chopina a Sergeje Pokofjeva. Na druhej strane ho inšpirovali umelci ako Oscar Peterson, Gonzalo Rubalcaba, Chick Corea a Adam Makowicz.Ondrej spolupracuje s mnohými hudobnými formáciami na celom svete. Spoločne s Idou Kelarovou založili Jazz fameliji, s ktorou úpešne koncertuje.  Skladby z Forevernest zaznejú aj v Košiciach.

Ďalšie články