Mimoriadna informácia: Zrušené podujatie - Divadlo Na Sídlisku: Traja vlci a prasiatko

Z prehliadky súčasných severských filmov vás bude občas mraziť

Z prehliadky súčasných severských filmov vás bude občas mraziť

Aj 10. ročník prehliadky súčasných severských filmov SCANDI chce divákom predstaviť rozmanitosť a bohatstvo súčasnej škandinávskej kinematografie. Zameria sa na filmy, ktoré boli úspešné na festivaloch alebo mali ohlas u miestneho publika a filmových kritikov. Ponúka filmy, ktoré sú žánrovo rôznorodé a zároveň podnecujú diskusiu o naliehavých spoločenských otázkach.

SCANDI opäť prináša skutočne skvelé filmy z Dánska, Švédska, Fínska, Nórska i Islandu. Od 24. do 30. januára 2024 vás v Kasárňach/Kulturparku čaká žánrovo i tematicky veľmi pestrý výber. Nebude chýbať Mads Mikkelsen, ani škandinávsky bizár a škandinávsky noir. 10 premiér, 1 legenda a double feature slávneho švédskeho režiséra Boa Widerberga.

Spoločne nahliadneme do škandinávskej kultúry cez mrazivé príbehy, rozmanité žánre a spoločensky rezonujúce témy. Skvelé tituly boli v mnohých prípadoch ovenčené prestížnymi cenami. Tak sa pohodlne usaďte a vyberte si zo širokej ponuky.

Diváci uvidia premiérovo šiesty celovečerný film Nikolaja Arcela Bastard. Dánsky kandidát na Osccara 2024 je vynikajúcou historickou drámou s fenomenálnym Madsom Makkelsenom v hlavnej úlohe.

Prehliadka prinesie v druhý večer na filmové plátno švédsku dramatickú komédiu Muž menom OVE. Príbeh o nečakanom priateľstve, láske a o tom, aké dôležité je obklopiť sa správnymi vecami.  

Pestrú ponuku premiér SCANDI obohatí nórsky kandidát na Oscara 2024 Piesne zeme.V tomto jedinečnom filme režisérka Margreth Olin sprevádza divákov po nórskej krajine hôr, ľadovcov a fjordov pod vedením svojho 84-ročného otca Jørgena.

Vo filme Štyria malí dospelí uvidíte dojímavý a ľudský portrét štyroch dospelých s bolesťami dospievania. Pár v strednom veku, ktorý je tesne pred rozchodom, sa rozhodne otvoriť svoj vzťah a vstúpiť do komplikovaného sveta polyamorie. To, čo nasleduje, je fascinujúca kombinácia vtipných, dojímavých a až príliš ľudských pocitov.

Ďalšou filmovou lahôdkou prehliadky bude nepochybne švédska snímka Elvíra Madiganová o slávnej povrazolezkyni Hedvig Jensenovej, verejnosti známej ako Elvíra Madigan. Zoznámi sa so Sixtenom Sparrom, švédskym dôstojníkom, ktorý je ženatý a má dve deti. Rozhodnú sa spolu utiecť, ale Sixten, ktorý dezertoval z armády, si nevie nájsť žiadnu prácu, a tak dvojica čelí mnohým ťažkostiam.

Jedným z headlinerov prehliadky súčasných severských filmov bude napínavá dánska dráma Birthday Girl o matke, ktorá vytrvalo hľadá spravodlivosť. Nanna pozvala svoju dcéru Cille a jej najlepšiu kamarátku na plavbu výletnou loďou do Karibiku, aby oslávili Cilline osemnáste narodeniny. Hneď v prvý večer sa však vysnívaná dovolenka zmení na nočnú moru.

S príjemnou temnou a ponurou komediálnou read movie z tohto i onoho sveta Na ceste s mamou sa rozlúčime s desiatym ročníkom.Sprevádzanie zosnulého na jeho poslednej ceste je prirodzene väčšinou smutná záležitosť. V tejto čiernej komédii je však veselo. Súcitne chápavý prístup režiséra a láska hercov k svojim postavám sú také výnimočné, že sa film stal pre mnohých divákov nepochybne najosviežujúcejším filmovým zážitkom roka.

Ďalšie články