Dvadsaťštyri hodín. Ani o minútu viac nebude mať sedem umelcov na vytvorenie siedmich na seba nadväzujúcich umeleckých diel, a to všetko počas siedmich dní. Nemožné? Práve naopak. Príďte sa presvedčiť na vlastné oči. Už 10. apríla v Kasárňach/Kulturparku odštartuje experimentálny umelecký projekt 24 hodín.
Iba deň a noc bude mať každý umelec na to, aby vytvoril dielo, ktoré by nadväzovalo a vychádzalo z výsledku predošlého autora. Následne na to sa uskutoční mini vernisáž, na ktorej odprezentuje svoju výslednú prácu kurátorom, študentom, ostatným umelcom či verejnosti a všetko sa zopakuje sedemkrát. Novovzniknuté diela budú do 1. júna vystavené v Galérii Alfa.
„Chcela by som zaviesť tradíciu týchto 24-hodinových výstav v Kasárňach/Kulturparku. Niektorí umelci sa navzájom nepoznajú, ani nespolupracovali, no práve to je cieľom. Aby sa spoznali, spoločne diskutovali o svojej tvorbe a súčasných aktuálnych témach a posúvali sa ďalej. Chceme takto podporiť novú tvorbu a aby nové diela vznikali práve v priestoroch kasárenskej Galérie Alfa,“ povedala kurátorka Zuzana Pacáková, ktorá stojí za týmto jedinečným projektom.
Podľa jej slov to bude akási mini rezidencia umelcov, ktorí tu budú nielen sedem dní bývať, ale zároveň si vymieňať skúsenosti a hovoriť o umeleckých postupoch. Reagovať budú na výtvor českej umelkyne Lucie Mičíkovej. Tá ako prvá prežije svojich 24 hodín v galérii.
„Mnoho mojich vecí vzniká ako priama reakcia na konkrétne miesto. Vidím v tom istú paralelu s mojim bežným postupom práce. Beriem to ako výzvu. Na tomto konkrétnom prístupe ma baví okamih neopakovateľnosti. Keby som prišla na miesto v iný deň, mala by som inú náladu, urobila by som iné rozhodnutia, ráno raňajkovala croissant a nie chlieb s maslom, vonku by svietilo slnko namiesto dažďa, vzniklo by celkom iné dielo,“ takto vníma štart v projekte Lucie.
Čas a priestor sú dva aspekty, ktoré sa budú niesť celou výstavou a zároveň zosobňujú aj tému pre samotnú tvorbu prvého diela. Z. Pacáková chce dať umelcom prostredníctvom tohto projektu nové podnety na to, aby tvorili aj také dielo, ktoré by za iných okolnosti neurobili a tým vznikne zaujímavá prepojená výstava. Aby tento koncept posunula ešte ďalej, určila len prvého a posledného autora. Ostatní umelci si sami vybrali ďalšieho autora, ktorý by mal reagovať na ich dielo. „ Polovicu z nich som vôbec nepoznala, čiže je to veľmi zaujímavé aj pre mňa,“ povedala kurátorka.
Konečná výstava všetkých prác by mala byť multižánrová – od maľby, cez sound art až po konceptuálne umenie. Tým, že ani samotní umelci ešte netušia, čo vlastne vytvoria, vzniká priestor na mierne obavy, či sa im podarí za 24 hodín vytvoriť dielo.
Ako posledný sa do projektu zapojí Erik Sikora, minuloročný nominant Ceny Oskára Čepana. Je pre neho vraj ako prísť niekde a urobiť niečo po niekom, čo sa mu páči. „Je to podobné ako prísť na svet a niečo urobiť medziľudsky a v obmedzenom čase. Nad projektom radšej nerozmýšľam, aby som si nič nevymyslel dopredu a mal čistý štít, keď to vypukne. Predstavujem si to ako skočiť z mrakodrapu a počas pádu mám šancu niekčo vykonať alebo sa aspoň pohrať. Nebude to síce uhladené a vyšpekulované, ale všetko, čo sa stane bude viac ako nič a preto sa z toho obavy vytratia.“
Do projektu sa zapojí aj mladá umelkyňa a kurátorka Dorota Kenderová (SK), Sofia Goscinski (AU), Samuel Schaab (AU), Tomáš Jetela (CZ) či Ján Chlup (CZ). Tvoriť budú od 10. do 16. apríla. Po každej 24-hodinovke sa uskutoční malá vernisáž so začiatkom o 18:00 hod. s diskusiou o novovzniknutom diele. Po siedmich dňoch sa uskutoční záverečná vernisáž, ktorá prepojí všetky umelecké vstupy.
Spoločná výstava 24 hodín bude prepojená aj s vernisážou výstavy Zuzany Žabkovej Viesť a nasledovať, ktorá sa uskutoční 16. apríla o 18:00 hod.
Diskusie s umelcami:
10. 4. Lucie Mičiková
11. 4. Dorota Kenderová
12. 4. Sofia Goscinski
13. 4. Erik Sikora
14. 4. Tomáš Jetela
15. 4. Ján Chlup
16. 6. Samuel Schaab
zdroj: Zajtrajšie noviny