Nosným programom festivalu Art & Tech Days bola medzinárodná konferencia, ktorá sa niesla v duchu témy Human Responsibility – ultimátnej zodpovednosti človeka za vplyv, využitie a rozvoj technológií a ich dopad na prostredie a človeka. Na tému zodpovednosti sa Art & Tech Conference pozrela prostredníctvom odborníkov z viacerých oblastí v online priestore. Konferencia sa už uskutočnila a bola vypredaná, preto sa organizátori rozhodli umožniť jej sledovanie prostredníctvom streamu, ktorý je záujemcom stále k dispozícii až do 2. decembra 2021 do 22:00 hod. Vstupenky si zakúpite tu.
Úlohou každého z nás je prevziať zodpovednosť za všetky oblasti, do ktorých zasahujeme a ktoré sme si ako ľudstvo podmanili. Mali by sme byť schopní nájsť udržateľný spôsob ako žiť naplnený a zodpovedný život vo vzťahu k sebe samému a vo vzťahu k svetu.
„Cieľom podujatia v roku 2021 je poukázať na vplyv človeka a technológií na prostredie a svet. Digitálna realita aj všetky technológie sú dielom ľudí a preto môžeme ľudstvo považovať za plne zodpovedné za ich použitie. Vplyv človeka na planétu je zásadný,“ uviedol Michal Hladký, riaditeľ Creative Industry Košice.
Na Art & Tech Conference online vystúpili spíkri Michaela Magas (S), Daan Roosegaarde (NL), Neil Harbisson (UK), Milota Sidorová (SK), Abel Korinsky (D) a Haris Biskos (GR).
Michela Magas pracuje s inováciami, spája svet vedy, umenia a dizajnu spolu s technológiami a akademickým výskumom už viac ako 20 rokov. Vytvorila koncept Industry Commons. Platforma ponúka priestor pre testovanie inovácií v rozličných oblastiach od neurovedy, lesníctva až po mikropočítače a využívajú ju partneri po celom svete. Navrhovala inovácie pre firmy ako Apple, Nike či Nokia. V roku 2012 založila Music Tech Fest Labs v Štokholme – svetový festival hudobných ideí, ktorý spája umelcov, médiá, vývojárov či výskumných pracovníkov.
Holandský umelec a inovátor Daan Roosegaarde je kreatívec a vynálezca sociálnych dizajnov, ktoré skúmajú vzťah medzi ľuďmi, technológiami a vesmírom. V roku 2007 založil Studio Roosegaarde, kde so svojím tímom dizajnérov a inžinierov spájajú ľudí a technológie v umeleckých dielach, ktoré zlepšujú život v mestskom prostredí a bojujú proti klimatickým krízam. Spoločne vyvíjajú „Krajiny budúcnosti“, kde budujú inteligentné udržateľné prototypy miest zajtrajška.
Súčasný umelec a kyborg aktivista Neil Harbisson sa narodil úplne farboslepý. Známy je predovšetkým vďaka anténe implantovanej do jeho lebky, ktorá mu umožňuje vnímať viditeľné i neviditeľné farby cez počuteľné vibrácie, vrátane infračerveného žiarenia a UV žiarenia. Taktiež prijíma farby z vesmíru, obrázky, videá, hudbu alebo hovory priamo do hlavy a to vďaka internetovému pripojeniu. Jeho umelecké diela objavujú identitu, ľudské vnímanie, vzťah medzi zrakom a zvukom a umelecké vyjadrenie pomocou nových zmyslových vstupov.
Milota Sidorová je urbanistka, facilitátorka, plánovačka, moderátorka, analytička, networkerka a feministka v službách spravodlivejšieho mestského plánovania. Rôznymi spôsobmi vylaďuje nevládne, verejné, ale aj súkromné projekty v strednej a východnej Európe. Chce, aby dobré mestské projekty boli strategickejšie, spravodlivejšie, lepšie argumentované.
Abel Korinsky sa venuje umeleckým inštaláciám, performance, galerijným a múzejným prácam a spolu so svojim bratom vedie štúdio Korinsky v Berlíne. Prostredníctvom audiovizuálnych inštalácií sa pokúšajú vyvolať rôzne druhy vnímania. Vytvárajú diela, ktoré sú site-specific, teda špecifické pre dané miesto. Intenzívny charakter prostredia spôsobuje, že si inštalácie vyžadujú zapojenie všetkých zmyslov. Zvlášť keď je krása prírody / prírodných javov skresľovaná alebo zničená zmyslovými intervenciami zvuku, nastavením svetelných a sochárskych inštalácií, čím autori konfrontujú publikum so zmenenou realitou.
Haris Biskos je architekt a urbanista, ktorý pôsobí v Aténach. Vo svojej práci odhaľuje súčasné ambície a možnosti urbanizmu prostredníctvom výskumu a akcie. Využíva Atény ako testovacie miesto pre inovácie s cieľom vyvinúť prototypy, ktoré riešia celý rad výziev, aktuálne sa objavujúcich v mestách a ktoré dávajú do popredia potreby občanov a komunity. Touto prácou podporuje samosprávu pri formovaní verejných politík a rozvojových stratégií. Haris je medzinárodným mestským expertom, tiež spolupracuje s Európskou úniou a iniciatívou Urban Innovative Actions pri podpore realizácie mestského projektu Košice 2.0.