Mimoriadna informácia: Zrušené podujatie - Divadlo Na Sídlisku: Traja vlci a prasiatko

Spomienky preživších holokaust zostávajú mrazivým mementom

Spomienky preživších holokaust zostávajú mrazivým mementom

Ešte medzi nami žijú ľudia, ktorí prežili holokaust a môžeme si vypočuť ich príbeh na vlastné uši, stretnúť ich, vnímať ich naživo a precítiť ich skúsenosť. V rozhovore s Dagmar Mozolovou 17. mája 2024 o 18:00 hod. vyrozpráva svoj príbeh preživšia Denisa Nikodémová.

V 26-minútovom filmovom zázname Mamička spoznáme Zuzanu Dermekovú. Moderované rozprávanie spomienok z čias holokaustu je sprevádzané citlivými a hlbokými piesňami speváčky Kataríny Koščovej a klaviristu Daniela Špinera.

Projekt Prežili sme holokaust vychádza z úspešnej rozhlasovej relácie Encyklopédia spravodlivých, ktorý 10 rokov pripravovala Dagmar Mozolová a za ktorú získala aj Krištáľové krídlo. Na kameru začala zaznamenávať príbehy preživších aj záchrancov a v roku 2019, mesiac pred smrťou, navštívila aj vtedy 96-ročnú Zuzanu Dermekovú, ktorá zachránila počas vojny ako mladá slobodná žena dvojročné dievčatko.

Doc. Denisa Nikodémová so sestrou Vierkou a rodičmi prežila 21 mesiacov ukrývajúc sa v horách. Potom sa ich cesty tragicky rozišli. Otca Aurela Rosentala odvliekli do koncentračného tábora, ich matku Martu do väznice, kde ju neskôr zavraždili. Vierku a Denisku zobrala k sebe domov pani Pellerová zo Spišskej Novej Vsi. Vďaka jej obetavosti a odvahe sa obe zachránili a po vojne sa znovu stretli s otcom, ktorý prežil hrôzy tábora smrti. Stala sa úspešnou ženou a aj dnes vo vysokom veku učí na Slovenskej zdravotníckej univerzite. 

Dnešní mladí ľudia sú poslednou generáciou, ktorá môže zažiť ľudí, ktorí prežili holokaust, a tak pomôcť posunúť ich odkaz ďalej do budúcnosti.

Vstupenky: https://www.ticketportal.sk/event/PREZILI-SME-HOLOKAUST-moderovana-diskusia?idp=198954

Ďalšie články