Mimoriadna informácia: Zrušené podujatie - Divadlo Na Sídlisku: Traja vlci a prasiatko

Smrť v Benátkach príde v tanci

Smrť v Benátkach príde v tanci

Prvou tohtoročnou premiérou baletu košického divadla bude 21. februára súčasné tanečné divadlo Smrť v Benátkach z tvorivej dielne režiséra a choreografa Ondreja Šotha. Nový titul v repertoári baletu vychádza z románu známeho nemeckého spisovateľa prelomu 19. a 20. storočia Thomasa Manna, ktorý knihu Smrť v Benátkach vydal v roku 1912.

Inscenácia nastoľuje problém vzťahu mladej generácie k súčasným hodnotám a zmyslu ich sebapoznávania. Autorský tanečný príbeh sa odohráva v impresionistickom období na motívy osudu starnúceho nemeckého spisovateľa, ktorý sa na jeseň svojho života pokúsi zbúrať všetko konvenčné, čo obklopovalo jeho život doteraz a zažíva renesanciu pocitov z nového miesta v Benátkach, ale i túžob, ktoré nikdy predtým necítil. Dielo bude o túžbe, hľadaní, láske i sklamaní, nádeji a ideáloch, ale aj o starobe. Mannovu románovú predlohu autori aktualizovali pre dnešok, pre obdobie súčasnej mladej generácie, ktorá hľadá zmysel života a vzťah k sebe  samému či k iným.

Scénu a kostýmy navrhol Andrii Sukhanov, hudbu čerpal realizačný tím predovšetkým z tvorby Gustáva Mahlera. V úlohe starnúceho Gustava von Aschenbacha sa predstavia Sergii Iegorov, Maksym Sklyar a Andrii Sukhanov. Tadzia budú tancovať Vasyl Sevastyanov, Igor Pashko a Kostiantyn Brandler. V sólových postavách diváci uvidia Ivana Shekhautsova, Jozefa Marčinského, Elenu Chetvernyu, Inessu Yagolnik, Yulyiu Chemitovu, Akiru Omiya,  Lillu Babos, Katarínu Frigovú, Gyongy Virág, Evu Sklyarovú, Boglárku Kowalski a Ami Fujikawu.

Ďalšie články