Po dlhej pauze, ktorá trvala takmer osem rokov, nastáva historický okamih. Slávnosti zborového spevu Vojtecha Adamca znovu ožívajú. Už vo februári sa pódium Kasární/Kulturparku zaplní zbormi, ktoré neprestali dúfať, že si raz opäť zaspievajú spoločne hymnu slávnosti Slovensko moje, ktorej autorom je Vojtech Adamec. Práve táto skladba patrí k najsilnejším emóciám celého podujatia, keď sa naraz rozochvejú hlasivky desiatok zboristov v jeden okamih a zo všetkých účinkujúcich sa vytvorí obrovské spevácke teleso, ktoré spája láska k hudbe.
Slávnosti zborového spevu Vojtecha Adamca sa prvý raz konali v roku 1983, ďalšie s trojročnou periodicitou sa uskutočnili ešte dvakrát (1986, 1989). Organizáciu tohto veľkolepého podujatia obnovila Asociácia východoslovenských speváckych zborov, ktorú založila v roku 1994 Zora Bazovská. Zbory sa prezentovali v rokoch 1996 a 1999, avšak nedostatok finančných prostriedkov ďalšie aktivity prerušil. Po šiestich rokoch prestávky sa v rámci Kultúrneho leta KSK podarilo znovu ponúknuť slávnosti kultúrnej verejnosti a pozvanie na nesúťažnú prehliadku v Košiciach vtedy prijalo 11 speváckych zborov, ktoré svojimi hlasmi ohúrili nadšené publikum. Spolu vystúpilo až 354 účinkujúcich. Naposledy si zboristi spoločne zanôtili na ôsmom ročníku v roku 2007. Našťastie to nebolo posledný raz. Všetko sa vracia do starých koľají. Rok 2015 je rokom návratu k tradícii.
Adamcove dni budú v dňoch 6. – 8. februára. Ich úvod bude patriť prehliadke detských a mládežníckych zborov. Ďalší deň je vyhradený dospelým a na záverečnom vystúpia na slávnostnom vyvrcholení všetci dospelí účastníci spoločne s piesňou Slovensko moje. Vzdajú hold významnému slovenskému dirigentovi, zbormajstrovi a hudobnému skladateľovi Vojtechovi Adamcovi, ktorý je jej autorom. Bude to oslava najkrajšieho ľudského výtvoru, akým je pieseň.
Z dospelých sa na slávnostiach predstavia: Zbor sv. Cecílie (Košice), Ženský zbor Českého spolku (Košice), Cantus Villa Nova (Spišská Nová Ves) a Košický spevácky zbor učiteľov (Košice). Z mládežníckych vystúpia Juventus Paedagogica (Levoča), Košický detský a mládežnícky spevácky zbor (Košice) a Dievčenský zbor Tempo pri Konzervatóriu Exnárova 8 v Košiciach.
Slovensko bolo kedysi známe množstvom speváckych zborov, v ktorých vyrastali generácie amatérskych spevákov. Aj východné Slovensko bolo charakteristické kvalitnými zbormi – detskými, mládežníckymi i dospelými, ktoré si spievali len tak, pre radosť alebo sa so svojim umením predstavovali na mnohých festivaloch doma i v zahraničí. Najznámejšie z nich boli nepochybne Slávnosti zborového spevu Vojtecha Adamca. Veľa z toho je už históriou. Kým ešte v nedávnej minulosti patril ku každej poriadnej škole spevácky zbor, dnes ich na našich základných školách nájdete len výnimočne, nehovoriac o stredných či vysokých. Takisto nám pomaly redne kedysi hustá sieť dospelých speváckych zborov, miešaných, ženských či mužských.
Slovenský dirigent, zbormajster a hudobný skladateľ Vojtech Adamec (1926 – 1973) muzikálne dospieval na Učiteľskej akadémii v Banskej Bystrici. Diaľkovo študoval na Pedagogickej fakulte UK v Bratislave (odbor hudobná výchova). Pokračoval v štúdiu dirigovania u J. Strelca a V. Talicha na VŠMU v Bratislave.
Jeho záujem o hudbu sa prejavil v jeho rodisku Špania Dolina a v ďalších podhorských dedinkách Vysokých a Nízkych Tatier (Ľubietová, Liptovský Hrádok, Hybe a Važec), kde sa učil a už vtedy tvoril hudbu. Dirigoval spevokoly, hral na klavíri a organe, a hlavne na svojom najobľúbenejšom nástroji – cimbale.
Po ukončení štúdií bol zbormajstrom speváckeho zboru SĽUK, neskôr dirigentom a zbormajstrom Československého rozhlasu v Košiciach, zbormajstrom Ľudového spevokolu učiteľov, Košického speváckeho zboru učiteľov a Spišského učiteľského speváckeho zboru. Viedol aj spevácky zbor Moyzes z Prešova. Pôsobil ako hudobný pedagóg a profesor dirigovania na Štátnom konzervatóriu v Košiciach.
Jeho sugestívna osobnosť, cieľavedomosť v práci so spevákmi, náročnosť pri tvorbe repertoáru, dirigentská istota vytvorili všetky predpoklady umelecky rásť všetkým vokálnym telesám, ktoré viedol, zvlášť Košickému speváckemu zboru učiteľov. Ako skladateľ komponoval hlavne scénickú hudbu k divadelným, rozhlasovým a televíznym hrám. Vojtech Adamec sa zaslúžil o rozvoj slovenského zborového spevu. Pod jeho vedením absolvovali spevácke zbory koncerty na Slovensku i v zahraničí. Ako zbormajster SĽUK-u sa zúčastnil na nakrúcaní folkloristických filmov. Komponoval skladby pre rozhlasové, televízne a divadelné potreby, bol organizátorom hudobného života.
PROGRAM:
6. 2. 2015 o 16:oo
– Košický detský a mládežnícky spevácky zbor (Košice)
– Juventus Paedagogica (Levoča)
– Dievčenský zbor Tempo pri Konzervatóriu Exnárova 8 v Košiciach
7. 2. 2015 o 17:00
– Ženský zbor Českého spolku (Košice)
– Cantus Villa Nova (Spišská Nová Ves)
– Zbor sv. Cecílie (Košice)
– Košický spevácky zbor učiteľov (Košice)
8. 2. 2015 o 18:00
– Slávnostný galakoncert
Zbor sv. Cecílie, Ženský zbor Českého spolku, Cantus Villa Nova, Košický spevácky zbor učiteľov
Spoločná skladba SLOVENSKO MOJE (Vojtech Adamec)
Podujatie je spolufinancované z dotačného systému Ministerstva kultúry Slovenskej republiky.