Jubileum je vždy príležitosťou hodnotiť a bilancovať. Rok 2021 bol rokom, v ktorom sme si pripomenuli sté výročie založenia najstaršieho umeleckého spolku na Slovensku – Umeleckej besedy slovenskej a súčasne i významné dátumy jej konštituovania. Jej cieľom bolo pestovať krásne umenia, šíriť estetické hodnoty a hájiť umenie v troch odboroch – hudobnom, literárnom a výtvarnom.
Dnes môžeme konštatovať, že výsledky úsilia umelcov sú zúročené v kultúrnom bohatstve Slovenska a sú zlatým pokladom slovenského národa, o čo sa pričinili nielen zakladateľské osobnosti moderného slovenského umenia, ale i ich nasledovníci, ktorí sa prezentujú na jubilejnej výstave Artmisia storočím s podtitulom Sto plus jeden svojimi dielami.
Výstava, ktorú uvidia návštevníci v Galérii Alfa od 29. januára do 27. februára 2022, je ambíciou a tlmočením osobného umeleckého rastu autorov, ktorí sa prezentujú dielami v úsilí predstaviť to najlepšie a najkvalitnejšie zo svojej tvorby. Reprezentatívnu kolekciu tvorí vyše osemdesiat výtvarných diel súčasných členov UBS.
„Dnes po sto rokoch, keď sa obhliadneme späť, vnímame z histórie spolku
týždne, mesiace a roky zápasov, hľadania a prekonávania prekážok a problémov tých, ktorí sa pričinili o jeho obnovu. Poďakovanie patrí všetkým, ktorí sa svojou prácou, tvorbou a prístupom podieľali a podieľajú na dobrom mene spolku doma i v zahraničí. Uznanie si zaslúžia najmä členovia doterajších správnych rád, ktorí v uplynulých rokoch venovali práci pre iných stovky hodín bez nároku na odmenu. Sme najstarší umelecký spolok na Slovensku, čo samo o sebe zaväzuje,“ uviedla kurátorka Marta Hučková Kociánová.
Činnosť Umeleckej besedy slovenskej sa začala po valnom zhromaždení 3. júna 1921 v hoteli Savoy, kde vtedajšia slovenská kultúrna elita takto demonštrovalo vnútornú potrebu predstaviť modernú slovenskú kultúru ako súčasť nového spoločenského organizmu.
Z míľnikov výstavnej činnosti UBS možno spomenúť výstavu v roku 1938. Po prvý raz sa na nej zúčastnili slovenskí umelci dovtedy žijúci a pôsobiaci v Prahe. Výstava sa stala „zrkadlom slovenského výtvarného umenia“ s veľmi priaznivým ohlasom v Bratislave, v Európe a vo svete. Bola zároveň jednou z posledných spolkových výstav pred druhou svetovou vojnou. V roku 1939 bola jeho činnosť v dôsledku vojnových udalostí zastavená. Spolok UBS bol znovu obnovený na Valnom zhromaždení 14. decembra 1946. Päťdesiate roky 20. storočia tiež neboli jednoduché pre spolkovú činnosť. Z jednotlivých odborov UBS neskôr vznikli zväzy združujúce umelcov podľa profesijného
zamerania. Umelecká činnosť vo svojej kontinuite ako celku bola prerušená.
V prvý jarný deň 21. marca 1990 na Valnom zhromaždení bola obnovená činnosť UBS po druhýkrát v jej histórii. Boli zriadené umelecké odbory: architektonický, výtvarný, literárny, hudobný a odbor dramatických umení. Obdobie začiatku deväťdesiatych rokov, plné eufórie oživilo celú spoločnosť
v každej sfére. Rozprúdil sa umelecký život a elán tvorivých talentov, ktoré mohli kontinuálne nadviazať na dvadsať rokov pretrhnutú nit. Vzápätí po revolučnej zmene pomerov výtvarníci, hudobníci, literáti aj divadelní umelci Umeleckú besedu slovenskú obnovili a prihlásili sa k odkazu svojich predchodcov.
Za tri desaťročia spolok pripravil 270 výstav, takmer 150 členských výstavných podujatí. Boli to výstavy tematické i výstavy salónneho charakteru. Autori svoju tvorbu prezentovali nielen na domácej slovenskej pôde, ale i v zahraničí – na Cypre, v Izraeli, Turecku, Poľsku, Nemecku, Srbsku. Taliansku, Rakúsku, Maďarsku, Česku.
Vernisáž: 29. 1. 2022 o 15:00 hod.