Mimoriadna informácia: Zrušené podujatie - Divadlo Na Sídlisku: Traja vlci a prasiatko

S cestovateľmi nazrite do dych berúcich kútov sveta

S cestovateľmi nazrite do dych berúcich kútov sveta

Dva dni plné inšpirácie môžete zažiť v Kasárňach/Kulturparku pri premietaní piatich filmov plných dobrodružstva na 14. ročníku Expedičnej kamery a cestovateľskom festivale Cestou necestou 11. a 12. marca 2024.

Hlavným trhákom Expedičnej kamery bude nový film Lezci s Adamom Ondrom, jedným z najlepších lezcov histórie, spolu s jeho nasledovníkom Pepom Šindelom, ktorý v roku 2022 vyliezol cestu obťažnosti 9a+ ako prvý vo veku 15 rokov. Ich cieľom bolo preliezť jednu z najťažších skalných ciest na Slovensku.

V ďalšom filme Nasledovanie správnej cesty spoznáte, aké je to jazdiť v prašane na lyžiach, na jednokolke i bicykli v Kanade. Nasledujte správnu športovú cestu a zistíte, že vášeň k športu môže priniesť rovnováhu a naplnenie. Film zdôrazňuje transformačnú silu nasledovania svojich vášní a hľadanie zmyslu v ceste.

Rýchlovýstup Petra Mosera, ktorý sa vydal na šesť hlavných vrcholov talianskych hôr Pale di San Martino počas jediného dňa je zdokumentovaný vo filme Pionieri. Inšpirovaný priekopníkmi horolezectva prekonal sám túto cestu podľa historických trás prvých horolezcov, spoliehajúc sa iba na svoje skúsenosti ako horský sprievodca.

Britský pár sa vydal do Nórska na svoju prvú horskú cykloturistiku s cieľom nájsť podľa starých filmových fotografií miesta, kde boli zhotovené a nasledovať šliapanie do pedálov Mattyho dedka pred takmer 70 rokmi. Film Stratené momenty nie sú teda len o objavovaní novej krajiny, novej kultúry, hôr, fjordov, vodopádov a nepretržitého denného svetla.

JAVARI je unikátny expedičný film, ktorý mapuje návrat Simona a Mirka k indiánskemu kmeňu Matsés, ktorý žije v hlbinách Amazónie na peruánsko-brazílskej hranici pri rieke Javari. Signifikantnou pointou je fakt, že aj v dnešnej digitálnej dobe ešte stále existujú hodnoty ako láska k prírode, rodine, dobrodružstvu a priateľstvu so zdanlivo úplne odlišnou kultúrou.

Festival Cestou necestou bude aj o zážitkoch Jána Smolka a jeho kamarátov, ktorí prešli za 11 dní takmer 160 km pozdĺž trasy z Abisko do Saltoluokta expedičným štýlom a vystúpili na najvyššiu horu Švédska – Kebnekaise. Švédska Laponia spolu s nórskym NP Rago tvoria najväčšie chránené územie na európskom kontinente a pokrývajú takmer 10 000 km². Kungsleden (Kráľovská cesta) je 430 km dlhá turistická trasa prechádzajúca Laponiou a NP Sarek, Stora Sjöfallet a Abisko. Tam môžete zažiť skutočnú arktickú divočinu.

Rozprávanie Patrície Mrázkovej zavedie poslucháčov do magického Rumunska. Je to krajina, kam by vás asi len tak nenapadlo vycestovať, a možno práve preto je stále neobjaveným pokladom Európy. Majestátne hrady, pútavé príbehy ale i magické lesy, dlhé pláže a nádherne mestá. Príďte sa s ňou pozrieť tejto balkánskej krajine pod kožu a možno si rovno aj naplánujete svoju ďalšiu dovolenku.

O zážitkoch z putovania naprieč kanadskou divočinou, kde často nebolo ani stopy po ľuďoch, o výstupoch na niekoľko hôr v Rockies i v oblasti Bugaboos sa podelí Michal Knitl. Great Divide Trail je právom považovaný za druhú najťažšiu túru v Severnej Amerike. Postupne prešiel viac ako 1150 kilometrov (52+ kilometrov stúpania) peši na horách, poväčšine po alternatívnych chodníkoch, ktorých je na GDT neúrekom.

Vstupenky: https://online.cestounecestou.sk/podujatie/kosice-expedicna-kamera-2024-cestou-necestou/#tribe-tickets

Ďalšie články