Slávností zborového spevu Vojtecha Adamca majú v Košiciach veľkú tradíciu. Vytvárajú priestor na prezentáciu zborových telies. Tohtoročné hudobné podujatie, ktoré sa uskutoční 4. mája 2019 o 17:00 hod. v Kunsthalle/Hale umenia, je špeciálne venované prehliadke detských a mládežníckych speváckych zborov.
Mladí zboristi si uctia pamiatku významného dirigenta, zbormajstra a hudobného skladateľa Vojtecha Adamca (1926 – 1973), ktorý sa zapísal do histórie Košíc. Patril medzi významné osobnosti slovenského hudobného umenia. Pochádzal zo Španej doliny v Banskej Bystrici, študoval na Učiteľskej akadémii a v Bratislave vyštudoval hudobnú výchovu na Pedagogickej fakulte a zborové dirigovanie u prof. Jána Strelca na VŠMU. Po absolvovaní štúdia sa stal vedúcou osobnosťou SĽUK-u. V roku 1955 obsadil post dirigenta Košického rozhlasového orchestra a Slovenského ľudového umeleckého kolektívu v Bratislave. V rokoch 1964 – 1972 viedol Košický spevácky zbor učiteľov. Krátko pedagogicky pôsobil ako profesor dirigovania na Štátnom konzervatóriu v Košiciach.
Počas slávností sa publiku predstavia štyri zbory: Detský spevácky zbor Anjelov z Košíc, Detský spevácky zbor Lienka z Humenného, Komorný zbor Young Voices z Humenného a Košický detský a mládežnícky spevácky zbor.
Detský spevácky zbor Anjelov pri ZŠ Abovskej 36 v Košiciach vznikol už v roku 2002. Jeho členmi sú žiaci vo veku od 7 do 15 rokov. Zakladateľkou, vedúcou a dirigentkou je Gabriela Fenková. Repertoár je zameraný najmä na zborovú tvorbu slovenských autorov. Nechýbajú však skladby súčasných slovenských aj svetových autorov, úpravy ľudových piesní či populárne piesne. Zúčastňuje sa na všetkých dostupných speváckych súťažiach, určených pre detský zborový spev v rámci Košického kraja, na ktorých získava mnohé ocenenia.
Detský spevácky zbor Lienka začal fungovať v Základnej umeleckej škole Múza v Humennom v roku 2006. Dáva priestor nielen spevákom, ale aj všetkým hudobníkom. Počet členov sa pohybuje okolo štyroch desiatok. Repertoár zboru je rozmanitý, od ľudových piesní, polyfónnej hudby, spirituálov až po súčasné moderné piesne. Od založenia ho vedie Zuzana Dirbáková. Činnosť zboru bola od prvých krokov úspešná. Prvý rok spoločného pôsobenia ukončili speváci nahraním CD albumu Spievame s Múzou. V roku 2012 vydala Lienka druhé CD Jano v Múze, Múza v Janovi, na ktorom sú detské piesne od humenského rodáka Jána Hrubovčáka. Zbor účinkoval na medzinárodnom hudobnom festivale v Košiciach (2012), pred dvoma rokmi sa umiestnil v striebornom pásme na celoslovenskej súťaži Mládež spieva a za sebou má úspešné vystúpenia aj v Českej republike. V roku 2013 sa predstavil publiku v Bulharsku na festivale Sozopolská panoráma.
Komorný spevácky zbor Young Voices vznikol zo starších členov DSZ Lienka pri Súkromnej umeleckej škole Múza. Získal ocenenie na festivale Mládež spieva za vnášanie populárnych prvkov do zborového spevu. V repertoári majú úpravy ľudových piesní, skladby súčasných autorov i piesne zo známych muzikálov. Účinkujú na koncertoch organizovaných školou i mestom. Spolupracovali s Vladom Železňákom a nahrali s ním pieseň Berte nás vážne a tiež videoklip.
Košický detský spevácky zbor vznikol v roku 1975 v bývalom Dome kultúry VSŽ. Doteraz ho vedie jeho zakladateľka Oľga Varínska. Od roku 2005 pracuje pri Súkromnej základnej umeleckej škole na Starozagorskej ulici pod názvom Mladé hlasy. Úspešne súťažil a spieval na všetkých prehliadkach Mládež spieva na Slovensku, ale reprezentoval aj v Čechách, Poľsku, Bulharsku, Rakúsku, Nemecku, Švajčiarsku, Francúzsku, Slovinsku, Srbsku, Anglicku, Belgicku, Holandsku, Taliansku a Mexiku. Zbor získal dvakrát cenu Cum laude na európskej súťaži v Neerpelte v Belgicku. Vydal 7 vlastných CD a audiokazetu Pre Vás spieva KDSZ. V širokom repertoári má ľudové a upravené piesne, skladby a cappella, polyfónia, sakrálna hudba, skladby klasikov, romantické piesne, súčasná slovenská a svetová zborová tvorba, vianočné melódie a koledy, piesne z muzikálov a evergreeny až po černošské spirituály a tradicionály.