Mimoriadna informácia: Zrušené podujatie - Divadlo Na Sídlisku: Traja vlci a prasiatko

Plavba tvorbou Petra Rónaia prináša nevšedné umelecké pohľady

Plavba tvorbou Petra Rónaia prináša nevšedné umelecké pohľady

IMG_2704Košická Kunsthalle/Hala umenia si zachovala svoje pôvodné využitie aspoň v prenesenom význame. V Starej krytej plavárni môžu teraz pomyselne plávať nadšenci kultúry aspoň v bazéne, z ktorého sa vynára súčasné umenie. Najnovšie sprístupnená výstava konceptuálneho umelca Petra Rónaia  ponúka od 12. februára retrospektívnu plavbu štyridsaťročnou tvorbou priekopníka videoartu na Slovensku. Multimediálny umelec, tvoriaci najmä v oblasti fotografie, videa, počítačovej grafiky a multimediálnych inštalácií, v ktorých často pracuje s autoportrétom a jeho deformáciou, využíva postmoderné a neokonceptuálne stratégie.

IMG_2661Prvý tohtoročný výstavný projekt je určený Len pre plavcov, čo zdôrazňuje samotný titul výstavy. Tejto myšlienke je prispôsobený aj celkový koncept. Dielami umelca je zaplavený doslova celý priestor výstaviska a keďže je jeho tvorba za štyri desaťročia naozaj bohatá, hala od suterénu po strop je zaplnená dielami a vôbec nepôsobí poloprázdno. Z každého zákutia vytŕča portrét autora, premietané sú videá s jeho podobizňou, zväčša zdeformovanou a pomocou techniky dovoľuje nazrieť aj do svojho myslenia a ponúka obrazy zo svojho najhlbšieho a najintímnejšieho vnútra s raz pokojnou, inokedy rozbúrenou hladinou svojho ja a ega. Skrátka návštevníci majú príležitosť vidieť jednak hotové umelecké diela, ale aj nápady, ktoré prebleskovali hlavou umelca a doviedli ho až k umeleckým vrcholom.

IMG_2725Počas vernisáže v predvečer otvorenia mali diváci možnosť stretnúť Petra Rónaia na každom štvorcovom metri jednak v jeho dielach, ale aj osobne. Čerstvý šesťdesiatnik má čo ponúknuť na obdiv i zamyslenie a patrične je na to hrdý, stále svieži, plný nových nápadov a neváhal odprezentovať svoje celoživotné dielo aj z výšky z vysokozdvižného vozíka. S humorom a plný životného elánu.  Jeho výsledky doterajšej práce prišiel do Košíc predstaviť maďarský historik umenia a kurátor Lázsló Beke. O tom, že je jeho tvorba bohatá, svedčí nekonečne dlhý príhovor, ktorý aj keď bol prednesený v maďarskom jazyku, dával tušiť, že je čo hodnotiť za dlhé roky dozadu a hovoriť sa dá donekonečna, ale viac ako slová, zaujímali návštevníkov Kunsthalle/Haly umenia diela, ktoré mohli vidieť všade naokolo. Aj to bol možno scenár výstavy, unaviť rečami a dať priestor vnímaniu obrazov, video inštalácií, objektov hláv, aj kapustných či fotografií z dielne umelca.

„Výstava je postavená tak, aby zaplavila všetky priestory. Netradične sú objekty vystavené aj v hornom poschodí, v hlavnej sále, bočných krídlach, ale aj v podzemí. Peter Rónai sa preplával aj do bočných priestorov, podzemných a skladových častí haly a konečne sme dokonca prvý raz napustili aj malý bazén. Preto je to výstava len pre plavcov,“ vysvetlil zámer kurátor Vladimír Beskid. Na hladine plávali  len portréty autora.

preyent_IMG_2676„Výstava je retrospektívnym zostrihom tvorby autora za posledných 40 rokov na slovenskej a maďarskej scéne, kde tvoril a pôsobil. Postavili sme to na dvoch blokoch – na jednej strane je zastúpená veľmi silná lekcia dadaistickej tvorby, fluxu, akčného umenia, duchampovská línia, ale na druhej strane aj lekcia obrazová, malevičovská, monochrómna ,a to celé sme postavili na novej mixmediálnej rekonštrukcii .“

V jednej časti výstavnej haly môžeme vidieť autorove maliarske začiatky a pozície, ktoré vytvoril po ukončení školy. Začína sa tam veľká cesta za idea-lógiou, kde hlavná idea skúma konceptuálne a postkonceptuálne prístupy diel z 80. a 90. rokov. Je to cesta od obrazu k obrazovke. Cez archívy, čitárne, kaviareň, objekty, obrazy, video obrazy, inštalácie, deinštalácie a rekonštrukcie sa prepracujeme k druhému hlavnému motívu – ego-lógii, to znamená sústredeniu sa na seba, svoju tvár, mystifikáciu a mutáciu vlastnej podobizne, pracovanie s vlastnou identitou.

Ohliadnutie sa za všetkým, čo Peter Rónai doposiaľ vytvoril a kam posunul súčasné umenie, ktorého je neoddeliteľnou súčasťou už pekných pár rokov, si môžu návštevníci preskúmať na výstave, ktorá  je k dispozícii plavcom do 16. marca.

Text: Kveta Podhorská

Foto, video: Veronika Cholewová

[nggallery id=7]

Ďalšie články