Mimoriadna informácia: Zrušené podujatie - Divadlo Na Sídlisku: Traja vlci a prasiatko

Olivier Metzger (Francúzsko)

Olivier Metzger (Francúzsko)

Fotograf Olivier Metzger sa narodil v roku 1973 v Mulhouse (Francúzsko). Je francúzsko-švajčiarskej národnosti. Žije a pracuje v Arles. Po získaní štátneho diplomu v oblasti zdravotníctva pracoval ako lekársky asistent v nemocnici (okrem iného i na psychiatrii) a potom študoval na vysokej škole Ecole Nationale Supérieure de la Photographie. V roku 2003 bol pozvaný do Villa Médicis v Ríme, aby tam  predstavil svoje dielo v rámci spoločnej výstavy mladých francúzskych fotografov. Od tej doby boli jeho práce vystavované na národnej i medzinárodnej úrovni.

V 90-tych rokoch minulého storočia sme vo fotografii boli svedkami radikálnej zmeny, ktorá sa prejavila prechodom na farebnú fotografiu a na zábery veľkých formátov. Fotografia priamo vstúpila na pole súčasného umenia.

Umeleckí výtvarníci ako Olivier Metzger „používajú“ fotografiu na skúmanie mestskej krajiny, na konfrontáciu s prázdnymi alebo prechodnými priestormi.

Známy je svojim cyklom „Night shots“, ktorý predstavuje nočné snímky s expresívnou svetelnou atmosférou, ktorú autor dosiahol pomocou zábleskových jednotiek. Zábery sú fotografované v noci. Pri putovaní v tme namieril objektív na bežné bytosti, situácie a objekty, ktoré inak osvetlené dostali ďalší rozmer. Svetelný lúč sa sústredil do jedného bodu na okamih, keď spustil spúšť. Táto technika mu umožňuje izolovať na čiernom pozadí línie jeho modelu. Tým len ukazuje, čo chce, aby sme videli. Vyhýba sa detailom, ktoré by mohli zmeniť zámer a pokaziť perspektívu, ktorú chcel fotografiou vyjadriť.

Fotografické práce Oliviera Metzgera sú trochu znepokojujúce a tajomné. Zábery pripomínajú filmový noir žáner, obvykle spájaný s low key čiernobielym vzhľadom, založeným na nemeckej expresionistickej kinematografii, čiže čierny film. Alebo tiež prácu britského režiséra Alfréda Hitchcocka. Mnoho príbehov a postáv je odvodených z detektívnych románov s postavami, charakteristickými pre svoj cynizmus a necitlivosť. Všadeprítomná čierna dáva obrázkom mimoriadne silnú vizuálnu kvalitu.

Olivier Metzger je víťazom „Voies Off“ Photography Prize (2004) a BMW Prestige ceny (2008). Svoje práce vystavoval na FIAC (French International Contemporary.  Autor  ilustruje časopisy a jeho meno a fotografie sa objavujú v reklamných kampaniach a vo verejných zákazkách, čím im prepožičiava značku.

Ďalšie články