Nádherný deň prežívali pred 115 rokmi Košičania, keď sa 28. septembra 1899 otvorili dvere divadelnej budovy, ktorá patrí medzi architektonické skvosty nielen v rámci Slovenska. Tak ako vtedy, aj v nedeľu, 28. septembra tohto roku, boli dvere divadla otvorené pre všetkých. Okrúhle narodeniny historickej divadelnej budovy prišlo na tradičný Deň otvorených dverí v Štátnom divadle Košice osláviť takmer 600 ľudí, a to nielen Košičanov, ale aj domácich či zahraničných turistov.
Každý, kto prišiel, určite neľutoval. Malých aj veľkých čakalo zaujímavé putovanie divadelnými priestormi. A nielen tými, ktoré môžu vidieť pri divadelných predstaveniach. Takmer každý si s veľkým záujmom siahol na jednu z troch divadelných opôn, tentoraz bola spustená tá, ktorá zobrazuje bájneho Fénixa. Viac ako zaujímavý bol pre mnohých aj pohľad za oponu, kde ich čakala výstava kostýmov z operety Čardášová princezná, ale sólistka opery Tatiana Paľovčíková-Paládiová. Tá ochotne vysvetľovala, ako to na javisku počas predstavenia chodí.
„Tam sedia šepkárky. Z hľadiska ich nevidieť, ani nepočuť. Tak sa k nim len priblížime a oni nám pomôžu,“ ukazovala zvedavcom miesto so stolíkom a lampou ukryté za portálom javiska. Mnohých zaujalo aj technické vybavenie či točňa a dozvedeli sa napríklad aj to, že javisko má 5 prepadlísk, ktoré režiséri môžu využiť na „zmiznutie“ herca, speváka či tanečníka.
Pre všetkých svoje tajomstvá odkryli aj ďalší „anonymní“ aktéri divadelných predstavení, ktorí sa ukrývajú v kabíne osvetľovačov či zvukárov na opačnej strane javiska. Ich kabíny s množstvom tlačidiel, vypínačov či monitorov zaujali najmä najmenších. Niektorí využili aj príležitosť a skúsili, čo sa stane, keď niektorým z vypínačov otočia.
Na púti svetom košického divadla návštevníkov sprevádzali nielen uvádzačky s výkladom z histórie jednej z najkrajších divadelných budov, ale aj umelci z jednotlivých súborov. Na galérii si mohli nielen užiť pohľad na javisko z vtáčej perspektívy, ale získať aj podpis herečky Henriety Kecerovej či herca Michala Soltésza. Tí sa s divákmi ochotne delili nielen o svoje podpisové karty, ale aj o zaujímavosti z práce v divadle. V salóniku okrem výstavy k 90. výročiu prvého predstavenia Východoslovenského národného divadla čakali na návštevníkov tanečníci baletu Peter Rolik a Františka Vargová.
Pre mnohých bol veľkým prekvapením záver prehliadky divadelného zákulisia. „Vedel som, že pod divadlom sú veľké podzemné priestory, ale netušil som, že sa z neho dá vyjsť aj tadiaľto,“ neskrýval prekvapenie Košičan Peter vo chvíli, keď vychádzal po schodoch do parku pri fontáne za divadelnou budovou.
Odmenou pre divadelníkov bol nielen veľký záujem, ale aj spokojné tváre tých, čo prišli. Najmenší si odnášali balóny s logom komunity Theatre Addict (Závislí na divadle), niektorí si odnášali na rukách aj pečiatku tohto projektu, ktorý pred rokom spustilo Občianske združenie Košické divadlo. „Záujem o deň otvorených dverí nás milo prekvapil. Po celý čas chodili do divadla veľké skupiny ľudí a čo je určite pozitívom, neboli to len Košičania, ale aj ľudia z iných kútov Slovenska či zahraničia. Prichádzali celé rodiny s deťmi, starší, mladí. Sme radi, že sme im mohli odhaliť zákutia našej nádhernej divadelnej budovy. A verím, že po tom, ako ju bližšie spoznali, sa do nej budú radi vracať aj počas našich divadelných predstavení,“ zhodnotil Deň otvorených dverí vedúci obchodného oddelenia ŠD Košice a predseda OZ Košické divadlo František Ténai.