Mimoriadna informácia: Zrušené podujatie - Divadlo Na Sídlisku: Traja vlci a prasiatko

MFF Art Film premení Košice na filmové mesto

MFF Art Film premení Košice na filmové mesto

MFF Art Film ponúka rozsiahly priestor na prezentáciu diel najnovšej svetovej kinematografie, ale aj významných titulov filmovej histórie a v neposlednom rade kvalitatívny výber snímok slovenského audiovizuálneho prostredia. Najstarší, najväčší a najznámejší slovenský filmový festival pokračuje v obvyklom čase a v meste, ktoré je jeho domovom od roku 2016.

Jubilejný 30. ročník sa bude konať v dňoch 21. – 28. júna 2024 v rôznych kinách a kultúrnych priestoroch v Košiciach a už tradične aj v Kunsthalle/Hale umenia, kde bude otvárací ceremoniál, slávnostné vyhlásenie výsledkov a unikátna výstava fotografií k 30. výročiu a v Kasárňach/Kulturparku.

„Pre zvýšenie medzinárodného renomé MFF Art Film sme sa rozhodli pre úpravu názvu podujatia s ambíciou posilniť internacionálny potenciál podujatí a pre zatraktívnenie identity festivalu v stredoeurópskom priestore sme vytvorili novú súťažnú sekciu,“ hovorí umelecký riaditeľ festivalu Martin Palúch.

Dominantou festivalu ostáva Medzinárodná súťaž hraných filmov určená tvorcom, ktorí v profesionálnych podmienkach vytvorili svoj prvý, druhý alebo tretí celovečerný hraný film. Hodnotenie je v gescii poroty zloženej z medzinárodných odborníkov. Najlepší celovečerný hraný film si odnáša cenu Modrý anjel. Ďalšie ocenenia sú určené pre najlepšieho režiséra, herečku a herca v Medzinárodnej súťaži krátkych filmov. Modrého anjela si odnesie aj víťazný film z novovytvorenej Medzinárodnej súťaže filmov zo strednej a východnej Európy.

MFF Art Film od roku 1995 každoročne udeľuje svetovým hereckým osobnostiam cenu Hercova misia za ich mimoriadny prínos hereckému umeniu vo filme. Cenu si doteraz prevzalo 69 svetových i domácich hereckých osobností.

Cenou Zlatá kamera sú oceňovaní domáci a zahraniční filmoví profesionáli najrôznejších povolaní za ich výrazný prínos do oblasti kinematografie. Prvým známym laureátom Zlatej kamery je rumunský režisér a scenárista Cristi Puiu a tým druhým je jeden z najvýznamnejších slovenských filmových a televíznych režisérov Miloslav Luther. Od roku 2001 si toto ocenenie prevzalo 44 výrazných osobností rôznych profesií kinematografie.

Ďalšie články