Mimoriadna informácia: Zrušené podujatie - Divadlo Na Sídlisku: Traja vlci a prasiatko

MAT COLLISHAW (Veľká Británia)

MAT COLLISHAW (Veľká Británia)

Britský umelec Mat Collishaw (1966) sa narodil v Nottinghame. Žije a pracuje v Londýne. Vyštudoval BFA Goldsmith College, University of London a Trent Polytechnic v Nottinghame. Patrí do  skupiny, označovanej ako YBA (Young British Artist) generácia. Pomocou rôznorodých médií jeho umenie skúma témy krásy, zvádzania, potlačených túžob a potešenia.

Tento bizarný umelec pracuje s rôznymi výtvarnými prejavmi (fotografie, video, inštalácie a pod.), ktoré v sebe skrývajú prevažne kombináciu krásy a krutosti. Objavuje zakázaný a neľútostný svet, ktorý je tragicky reálny a ktorý ho tak silno priťahuje. Snaží sa tvoriť snímky, ktoré majú dlhšie trvanie.

Autor vždy skúma základnú a existenciálnu dualitu ľudskej bytosti, vždy balansuje medzi životom a smrťou, nádherou a utrpením. Smrť ako nevyhnutný dôsledok života, ktorý nemá hranice, vždy fascinovala Collishawa.

Jeho najznámejšie dielo je Diera po guľke. Je to detailná fotografia v 15 svetelných boxoch toho, čo vyzerá ako strelná rana na hlave človeka. Collishaw použil pôvodnú fotografiu z učebnice patológie. V skutočnosti ukázal ranu spôsobenú sekáčikom na ľad. Priestrel sa nachádza v zbierke Múzea starého a nového umenia v Hobarte v Austrálii.  Colishawove práce sú zastúpené v Tanya Bonakdar Gallery v New Yorku, Raucci/Santamaria galérii v Neapole a Galérii Analix v Ženeve.

V rozsiahlej práci skúma temné a podvratné situácie, často sa zaoberá otázkami, ktoré sú morálne a politicky nabité. Vo svojej fotografickej sérii Posledné jedlo na Death Row v Texase Collishaw využíva štýl barokového zátišia na vykreslenie záverečného jedla požadovaného väzňami v celách smrti. V montáži vedľa seba vykresľuje emocionálne a psychologické aspekty každého posledného jedla. Zobrazenie rezonuje s tradíciou obrazu zátišia. Skutočnosť, že používa väzňov zo štátu Texas, tiež prispieva k politickým podtextom jeho práce. Taxas mal od roku 1976 najviac popráv. Zaujímavé je, že zákon o splnenie požiadaviek väzňov pre posledné jedlo na želanie sa prestal uplatňovať v septembri 2011 po protestoch neprimeranosti posledných želaní odsúdených na smrť. S trestom smrti sa však neskončilo.

Témy, ktoré autor zobrazuje vo fotografiách, sú často šokujúce a desivé, ale je to vždy médium, ktoré je najviac znepokojujúce. V ôsmom dni Collishaw reprodukuje fotografie skutočného lynčovania, ktoré našiel v starej knihe Monumentálne mozaiky, zvečňujúce bohov, svätých a mučeníkov slúžili k zachovaniu nadčasovej morálky. Umelec kopíruje mozaiku prenosom obrazu pomocou počítačovej techniky.

K fascinujúcim, a rovnako tak odpudzujúcim patrí súbor fotografií kvetov nakazených zvláštnymi chorobami Infectious Flowers. Autor hovorí, že úspešná fotografia musí byť kombináciou krásy a krutosti a práve vďaka zastúpeniu obidvoch aspektov nás udržuje v záujme o ňu. Collishaw prefotografoval dermatologické knihy, rôzne kožné infekcie a vredy, ktoré v počítači aplikoval na vzácne kvety, a tak zničil ich krásu. Pri pohľade na fotografie môže dochádzať k pocitu nevoľnosti a nechuti sa na ne pozerať. Cieľom autora bolo poukázať na rozplývajúcu sa pomyselnú hranicu medzi krásou a odporom. Snáď sa práve nedostatky týchto kvetov môžu premeniť na ich ozdobu a rovnako sa to môže vzťahovať na ľudské fyzické nedostatky. Dramatické pozadie len umocňuje silu vnímanej fotografie. Cieľom tohto fotografa  je „vytvoriť obrázky, ktoré sú ohromujúce.“

Ďalšie články