Mimoriadna informácia: Zrušené podujatie - Divadlo Na Sídlisku: Traja vlci a prasiatko

Kunsthalle ovládne hip-hop – tanec pouličných gangstrov z Bronxu

Kunsthalle ovládne hip-hop – tanec pouličných gangstrov z Bronxu

Otvorená streetdance súťaž, battle a Majstrovstvá SR Slovenského zväzu tanečného športu sekcie IDO v hip-hope The Next Step sa tento rok uskutoční až v zime. Košickú Kunsthalle/Halu umenia ovládne takmer tisícka tanečníkov v rôznych kategóriách 12. – 13. decembra 2020. Ich výkony bude hodnotiť deväťčlenná medzinárodná porota. Počas dvoch dní sa na tanečnej ploche budú striedať súťažiaci rôznych vekových kategórií v disciplínach battle, choreografie, IDO formácie, sóla, dua či skupiny pre začiatočníkov, pokročilých i profesionálov, členov i nečlenov IDO.

Podujatie pravidelne organizuje tanečná hip-hopová škola D. S. Studio Košice, ktorá je jednou z najúspešnejších streetdancových tanečných škôl na Slovensku. Vznikla spojením tanečných skupín SPEEDY a Dancecoholics. Vytvára podmienky pre rast a osobný rozvoj tanečníkov. Pravidelne organizuje tréningy, workshopy so špičkovými slovenskými, českými a svetovými lektormi, sústredenia, tanečné akcie, battles, výjazdy na slovenské, ale aj zahraničné súťaže, vystupuje doma a na akciách po celom svete.

Súčasťou súťaže budú formačné disciplíny v dvoch kategóriách: hip-hop formácie a hip-hop choreografie pre členov Slovenského zväzu tanečného športu, sekcie IDO s možnosťou nominácie na IDO Majstrovstvá sveta a Majstrovstvá Európy.

D. S. Studio Košice pripravuje už 9. ročník The Next Step. Projekt vznikol aj preto, aby sa tanečné majstrovstvá SR skvalitnili a získali ďalších súťažiacich. Porota je zložená z najúspešnejších tanečníkov, ktorí sa venujú streetdance a choreo tanečným štýlom, čo je zárukou, že výkony tanečníkov budú hodnotené na vysokej odbornej úrovni.

Skôr, ako prídete podporiť tanečníkov do Kunsthalle/Haly umenia, nezaškodí trochu histórie. Hip-hop nie je len štýl populárnej hudby, ale komplexná kultúra, ku ktorej jednoznačne patrí aj tanec. Samotný hip–hop vznikol na začiatku 70. rokov 20. storočia v USA v chudobných štvrtiach ako spojenie jamajských a amerických vplyvov: prvé zmienky o hip-hopovej kultúre pochádzajú z Bronxu, no Los Angeles bolo ďalšou dôležitou základňou – tu sa rozvíjal smer, ktorý oslovil mnoho mladých ľudí – breakbeat. Tento kultúrny prúd  sa rozšíril do celého sveta. Pre mnohých sa stal životným štýlom.

Hip-hop výrazne ovplyvnil vývoj hudby a jej mixovania, módy a tanca. K hip-hopovému štýlu tanca patrí mnoho pouličných tanečných techník – breaking, locking, krumping, popping a pod. Všetky sa vyznačujú dynamickými, často akrobatickými a fyzicky náročnými pohybmi. Ich prevádzanie však poskytuje veľa zábavy a radosti, ktorú budú rozdávať aj tanečníci v Košiciach.

Ďalšie články