Mimoriadna informácia: Zrušené podujatie - Divadlo Na Sídlisku: Traja vlci a prasiatko

SteelPark

SteelPark – park vedy to sú štyri podlažia zábavy pri spoznávaní, dobrodružné objavy a zážitky s vedou. Tajomné učenie zo štyroch vedných oblastí: matematiky, fyziky, robotiky a informatiky v ňom nachádzajú deti cez záhadné bádania. Na návštevníkov čakajú interaktívne exponáty, mechanické, senzorické aj biometrické prístroje, ktoré im dokazujú využitie vedy a jej najnovších poznatkov v každodennom živote. V ponuke nájdu aj laboratória, ktoré sú prispôsobené rôznym vekovým kategóriám a školským predmetom. 

Park vedy predstavuje jedinečné vedecko-technické centrum, v ktorom sa učenie spája so zábavou, zážitkami a spoznávaním tajných zákutí vedy. Využívajúc postupy neformálneho vzdelávania dokážu lektori poskytnúť každému návštevníkovi čo najlepší zážitok a vedomosti, ktoré rozšíria jeho obzory a presvedčia, že veda nie je až taká veľká veda. Okrem stálej expozície, SteelPark organizuje rôzne prednášky, vedecké workshopy a záujmové krúžky.

Stála expozícia Steelparku je rozdelená na niekoľko tematických častí. Jednotlivé zariadenia prezentujú fyziku, chémiu, geológiu, hutníctvo strojárstvo, optiku, magnetizmus, biometriu, recykláciu, ale aj matematiku a logiku. Deti si môžu vyskúšať ovládanie elektromagnetického žeriavu, tvorbu reliéfu krajiny v interaktívnom pieskovisku alebo prechádzku po naklonenej rovine v magnetických topánkach.

Na prízemí sa návštevník môže oboznámiť s prvými krokmi na ceste ocele, a to vďaka vystaveným vysokopecným surovinám a videoprojekcii, ktorá v krátkosti zhŕňa proces výroby ocele. Okrem iného tu nachádza aj vysvetlenia základných fyzikálnych a chemických javov a taktiež alternatívnu cestu na vyššie poschodie po vertikálnom šplhadle.

Na ďalšom podlaží je podrobne vysvetlený proces výroby ocele prostredníctvom interaktívnych hutníckych zariadení – vysokej pece, kyslíkového konvertora, valcovne a zinkovne. Časť expozície sa venuje javom magnetizmu, vďaka ktorým dokáže kovová guľôčka levitovať alebo vystreľovať ako z dela, svetlo poblázni kov tak, aby bol magnetu vzdorný a magnetické topánky dokážu človeka udržať na naklonenej lávke.

Tretie podlažie predstavuje oceľ ako každodennú súčasť života. Približuje výrobu áut, použitie kovu v rôznych inteligentných, robotických zariadeniach a hrách, ba dokonca poukazuje na súvislosť kovu a človeka prostredníctvom biometrických zariadení, ktoré zachytávajú elektrinu v našich telách. Súčasťou poschodia je tiež 3D kino približujúce oblasť aeronautiky.

Otváracie hodiny:

utorok – piatok    14:00-18:00

sobota – nedeľa   10:00-18:00 

    

 *rezervácie (nad 10 osôb)

      pondelok – piatok 9:00-14:00

       *rezerváciu je nutné urobiť minimálne 14 dní vopred telefonicky alebo e-mailom

Priestory