Mimoriadna informácia: Zrušené podujatie - Divadlo Na Sídlisku: Traja vlci a prasiatko

Dolná brána

Košice so svojimi tromi hlavnými pásmi hradieb patrili od stredoveku k najlepšie opevneným mestám v strednej Európe. Súčasný archeologicky prezentovaný areál ich opevnenia – Dolnej brány predstavuje objekty opevnenia a systém kanalizácie mesta od 13. do 19. storočia.

Archeologický podzemný komplex mestského opevnenia, ktorý bol náhodne objavený počas rekonštrukcie dlažby na Hlavnej ulici koncom 90. rokov minulého storočia, je zachovaným pôvodným vstupom do mesta. Do dnešných čias sa zachovalo v rôznych častiach centra mesta celkom 26 fragmentov hradieb. Areál Dolnej brány je z nich najväčší a najzaujímavejší. Bola jednou z piatich mestských brán. Vykopávkami odkrytá časť je 65 metrov dlhá a v priestore barbakánu až 65 metrov široká.  Od roku 1998 sú tajomné katakomby sprístupnené verejnosti.

Vynovená expozícia priťahuje návštevníkov moderným spôsobom prezentácie, s pútavými a zrozumiteľnými informáciami z histórie mesta. Expozícia s multimediálnymi prezentáciami a interaktívnymi prvkami je miestom poučenia i zábavy zároveň. Návštevník tu môže zažiť celý príbeh mestskej brány. Uvidí, ako tu postupne vznikala veža s predbráním i  mostami, hradbové múry či priekopy, spozná nové výrazy ako barbakán, rondel či bastión. A to všetko aj vďaka archeologickým nálezom a odkrytým článkom architektúry.

Asi najviac však zaujmú moderné 3D „archeomodely“ brány i celého opevnenia mesta a audiovizuálne projekcie, ktoré dopĺňajú špeciálne efekty. Virtuálne „reality“ pre dospelých a deti priblížia témy obrany, či dobývania mesta, a časom majú pribúdať i ďalšie. Jazykom expozície je slovenčina, maďarčina a angličtina. Nová interaktívna expozícia skrýva v sebe päť tematických celkov: Dolnú bránu, opevnenie Košíc, vodný režim a kanalizáciu, históriu mesta a vojenstvo – vývoj dobových zbraní. Namiesto ďalších slov ponúka múzeum obrazového sprievodcu po tomto podzemnom priestore.

Pútavou prechádzkou časom cez jednotlivé zastavenia v „oživenej“ Dolnej bráne je možné vidieť, dotknúť sa, zažiť, niekde aj vyskúšať si, či stať sa aspoň na chvíľku súčasťou príbehu kultúrnej pamiatky Košíc.

Otváracie hodiny:

Expozícia je sprístupnená od 28. marca 2024
 

Apríl: denne 10:00 – 18:00

Od 1. mája 2024: denne 10:00 – 18:00, v stredu a v sobotu do 22:00

 
 
 

Vstupné:

dospelí 4 €

študenti, dôchodcovia, ZŤP 2 €

deti od 1 do 15 rokov 1 €

rodinná vstupenka (2 dospelí + 2 deti) 8 €

so sprievodcom 15 € (objednávka na: dolnabrana@k13.sk)

prvá streda v mesiaci vstup zdarma

Priestory