Mimoriadna informácia: Zrušené podujatie - Divadlo Na Sídlisku: Traja vlci a prasiatko

Krištáľové krídlo 2013 získali aj osobnosti projektu Košice – Európske hlavné mesto kultúry 2013

Krištáľové krídlo 2013 získali aj osobnosti projektu Košice – Európske hlavné mesto kultúry 2013

Quasars Ensemble.
Quasars Ensemble.

V 17. ročníku nominovali 33 osobností a súborov v kategóriách výtvarné umenie, divadlo a audiovizuálne umenie, hudba, publicistika a literatúra, šport, medicína a veda, architektúra, hospodárstvo, filantropia a prvýkrát aj v kategórii rock, pop, jazz. Ide o morálne oceňovanie osobností za mimoriadny počin v roku 2013.

Porota ocenila projekt rekonštrukcie bývalých kasární v Košiciach, keď niekdajší vojenský objekt pretransformoval architekt Irakli Eristavi  do Kasární/Kulturparku v rámci Európskeho hlavného mesta kultúry.

“Krištáľové krídlo pre mňa znamená predovšetkým motiváciu do ďalších výkonov na poli architektúry. Rekonštrukcia bývalých kasární bol projekt, ktorý trval tri roky, samotná realizácia bola stlačená do jedného roka. Bolo veľmi náročné celé to koordinovať a udržať koncept tak, aby čo najviac zodpovedal pôvodnej predstave. Verím, že sme Košičanom vytvorili infraštruktúru, ktorá bude slúžiť ďalšie desaťročia,” reagoval na ocenenie architekt.

V kategórii hudba si ocenenie prevzali Quasars Ensemble, rezidenčný súbor Kasární/Kulturparku počas Európskeho hlavného mesta kultúry – Košice 2013. Najvýraznejším počinom formácie v minulom roku bolo vydanie ich profilového CD s dielami Arnolda Schönberga, Alexandra Albrechta a Paula Hindemitha. Už 3. februára sa s nimi môžete stretnúť v Kasárňach/Kulturparku na ich ďalšom výnimočnom koncerte.

Jan_Sudzina
Výkonný riaditeľ neziskovej organizácie Košice 2013 Ján Sudzina.

„V Košiciach vnímame toto výrazné zastúpenie medzi ocenenými osobnosťami ako významné ocenenie úspechu celého projektu Košice – Európske hlavné mesto kultúry 2013. Je potvrdením nadčasových zmien a nastavením rozvojových procesov, ktoré priniesol tento výnimočný projekt v dejinách samostatného Slovenska, meniaci celé kultúrne prostredie v našom meste a regióne. Rokom 2013 sa tento projekt neskončil, ale naopak, začal novú éru rozvoja moderného mesta,“ komentoval ocenenie primátor mesta Košice Richard Raši.

Výkonný riaditeľ neziskovej organizácie Košice 2013 Ján Sudzina dodal, že „prínos oceneného hudobného telesa Quasars Ensemble spočíva najmä v tom, že úspešní umelci, väčšinou rodáci z Košíc a východného Slovenska, sa vracajú po získaní medzinárodného renomé domov, aby svojimi skúsenosťami a vysokou umeleckou kvalitou prispeli k ďalšiemu skvalitňovaniu kultúrneho prostredia v meste a regióne a k výchove nových talentov a vyspelejšieho publika.“

pamatnik_ludovej_architektury-98-of-113-400x266
Pamätník ľudovej architektúry.

Za výtvarné umenie bol medzi nominovanými aj Tomáš Džadoň. V rámci projektu EHMK – Košice 2013 inštaloval na Furči Pamätník ľudovej architektúry. Dielo umelca v podobe troch dreveníc na streche panelového domu prinieslo silný vizuálny a prekvapivý moment.

Významným počinom ďalších nominantov, Adriany Priatkovej a Petra Pásztora, bolo vydanie monografie – Architekt Oelschläger – Öry a zorganizovanie výstav o významnom košickom architektovi z medzivojnového obdobia, osobnosti EHMK – Košice 2013. Autori získali aj Cenu profesora Martina Kusého 2013.

Ďalšie články