Mimoriadna informácia: Zrušené podujatie - Divadlo Na Sídlisku: Traja vlci a prasiatko

Kráľ jazzu Peter Lipa „pricvála“ na štyroch koňoch vraných

Kráľ jazzu Peter Lipa „pricvála“ na štyroch koňoch vraných

Vyznávači jazzu sa môžu pripraviť na veľký hudobný sviatok, pretože počas Leta v Kulturparku im príde do Košíc zaspievať osobnosť veľkého formátu Peter Lipa. Kráľa tohto hudobného žánru a najvýznamnejšiu osobnosť slovenskej jazzovej scény, uznávajú nielen na Slovensku, ale aj v zahraničí. Svojim fanúšikom ponúkne určite to najlepšie zo svojej bohatej produkcie 1. augusta 2024 o 19:00 hod. z pódia v areáli Kasární/Kulturparku.

Jazzová legenda vychádza z bluesu, soulu i klasického mainstreamového idiómu. Je veľmi flexibilný a má výbornú štýlovú orientáciu. Jeho rozpätie siaha od klasických jazzových štandardov a dixielandu cez latinskoamerický jazz, jazzový šansón a spirituál až po funky a rock.

Jeho hudobnú kariéru najlepšie mapujú jednotlivé albumy, na ktorých sa striedajú rôznorodé hudobné nápady. Ich spoločným menovateľom je vokálny prejav Petra Lipu, ktorý vychádza z odkazu velikánov jazzu a blues.

Začínal svetovým repertoárom a dnes nahráva výlučne pôvodnú tvorbu. V jeho diskografii sú dva tituly remakov, Beatles in blue(s) a Slovenské evergreeny. Jeho najnovším počinom je album NOLA – New Orleans Louisiana, ktorý vyšiel vlani ako muzikantský darček pre svojich priaznivcov k 80. narodeninám. Nahrával ho v kolíske jazzu v New Orleans. Na začiatku ho tvorilo päť demo nahrávok, na ktorých spieva iba za sprievodu gitary a tak vzniklo päť slovenských verzií – Blíženec, Dobehnúť čas, Užitočný, Niekde som čítal a čosi. V Amerike pracoval na amerických verziách tých istých skladieb, s inými textami, inými muzikantmi a v úplne inom hudobnom šate. Album uzatvára nová verzia 4 koone v NOLA, čiže Balada o štyroch koňoch.  

Peter Lipa vytvoril osobitý vokálny prejav s dôrazom na text. Využíva výhodu spevákov, ktorí okrem hudobného materiálu, teda tónov, harmónie a rytmu, môžu publikum osloviť aj textom. Ako prvý spevák na Slovensku uplatňuje v jazzovej hudbe slovenčinu. Vychádza z rytmických možností textu a prenáša ich do hudobného prejavu. V jeho repertoári nájdeme tradicionály, štandardy z oblasti swingu a moderného jazzu.

Koncertoval na všetkých kontinentoch. Spieval v Tokiu, v Mexiku, v Alžíri, na Kube, ale aj v New Yorku v Canegie Hall. Každoročne absolvuje asi 100 vystúpení. Najčastejšie s Peter Lipa band, ale často ako hosť s inými skupinami. O to viac si ceníme, že si ho bude môcť vypočuť aj domáce publikum.

Vstupenky:

https://predpredaj.zoznam.sk/sk/listky/peter-lipa-band-leto-v-kulturparku-2024-2024-08-01/

https://ticketware.p/jOlY

Ďalšie články