Mimoriadna informácia: Zrušené podujatie - Divadlo Na Sídlisku: Traja vlci a prasiatko

Košickú Kunsthalle otvára trio zvučných mien

Košickú Kunsthalle otvára trio zvučných mien

Hala umenia patrí k stavebným skvostom, ktoré vás ohúria na prvý pohľad. Netradičné spojenie kultúry a vody prinesie všetkým návštevníkom zážitok, aký dosiaľ neokúsili. Jej oficiálne otvorenie bude už túto stredu o 19:00. Pre všetkých záujemcov je vstup voľný.

img_6472 copy

Kultúra zlepšuje ekonomiku mesta

Európske hlavné mesto kultúry nie je projektom, ktorý bude trvať jeden rok. Kunsthalle svedčí o umeleckom potenciáli, ktorý si Košice vybojovali, a chcú si ho udržať aj do budúcnosti. O metropolu východného Slovenska prejavujú oveľa väčší záujem zahraniční turisti, naplno sa rozvíja aj spolupráca s inými mestami.

Mesto má šestnástich partnerov, ale naše kontakty boli donedávna nulové,“ hovorí primátor Košíc Richard Raši.

img_6473 copyMomentálne intenzívne spolupracujeme s Miskolcom. Zástupcovia mesta usporadúvajú výstavy u nás a naopak. Zintenzívnili sme vzťahy s Petrohradom, v ktorom sme mali vlastnú prezentáciu. Cez kultúrnu stránku projektu sa nám darí naštartovať aj tú ekonomickú, čo je prínosom nielen pre Košice, ale pre celý región. Z hľadiska kultúrnej výmeny si nevieme vynachváliť prácu s Krakovom. Chceme, aby Košice navštevovali turisti a verím, že je to – okrem iného – začiatok lepšej ekonomickej budúcnosti mesta,“ dodáva R. Raši.

Spojenie domácej a zahraničnej scény

img_6513 copyJedna z najvýznamnejších kultúrnych inštitúcií je dokončená a pripravená na oficiálne otvorenie, ktoré sa uskutoční v stredu večer. Bude slúžiť najmä prezentácii súčasného výtvarného umenia.

Organizátori si dali záležať na výbere prvých prezentovaných diel v priestoroch Kunsthalle. Hlavnou hviezdou večera bude britský sochár Tony Cragg. Fotografická výstava Constantina Brâncuşiho poteší najmä priaznivcov abstraktného expresionizmu.

Trojicu umelcov dopĺňa Gyula Kosice, a keďže je jednou z kľúčových osobností Európskeho hlavného mesta kultúry, chceme mu aj týmto spôsobom vzdať poctu,“ informuje umelecký riaditeľ EHMK – Košice 2013 Vladimír Beskid.

img_6501 copyMáme v pláne postaviť minimálne dve dlhodobé akcie – jednou z nich sú trienále súčasného obrazu, ktoré spustíme v septembri tohto roku. Medzitým budeme prezentovať výstavy umeleckých diel od skutočne významných osobností kultúrneho života. Na našej scéne sa budú konfrontovať domáci i zahraniční umelci,“ pripomína V. Beskid

Výsledok stojí za to

Stavebné práce na Starej krytej plavárni sa začali 13. júla minulého roku – dátum vyšiel na piatok trinásteho.

Nová stavba kopíruje obrysy pôvodného objektu,“ hovorí stavby vedúci Milan Kolesár.

img_6509 copyBočné časti budovy museli byť zbúrané, pretože nezodpovedali statickým požiadavkám. Nahradili sme ich novými konštrukciami. Pri stavbe sa vyskytli nepredvídané problémy, ktoré mali vplyv aj na neskorší dátum ukončenia prác. Narazili sme na konštrukcie, ktoré sme nemali zapísané v pôvodných plánoch. Museli sme sa prispôsobiť danému stavu. Väčšina prác spadala do zimného obdobia. Pracovali sme v zložitých podmienkach. Nakoniec sme to však dotiahli do vytúženého cieľa a výsledok, podľa môjho názoru, stojí za to.

Diváci môžu pri sledovaní koncertov sedieť v javisku i mimo neho a hudobné tóny či predstavenia si vychutnať z balkónov alebo terás. Dohromady poskytne Kunsthalle 750 miest.

Ďalšie články