Košiciam sa otvára nový priestor a nové možnosti na dôstojnú prezentáciu súčasného vizuálneho umenia tak, ako je v súčasnosti ponímané vo svete.. Kunsthalle/Hala umenia, Košičanom známa ako Stará krytá plaváreň, je jednou z architektonicky najzaujímavejších stavieb v meste. Svojmu účelu prestala slúžiť po statickom narušení po odklonení koryta Hornádu, ktorého rameno tieklo v tesnej blízkosti objektu.
Jedným z investičných projektov Európskeho hlavného mesta kultúry Košice 2013 bolo zachrániť pamiatku a vytvoriť multifunkčný kultúrny priestor. Pôvodné architektonické dispozície ho predurčujú využívať ho na organizovanie medzinárodných výstav a workshopov. Cieľom projektu bolo zachovať spojenie kultúry so svetom vody v interiéri aj exteriéri tak, aby nadviazala na jej pôvodnú historickú funkciu, ale zároveň, aby mala stavba významný prínos pre mesto. Voda sa bude využívať vo forme tanečného a divadelného umenia a v nových médiách.
„Zrekonštruovaná Kunsthalle/Hala umenia je predovšetkým výstavná hala pre súčasné vizuálne umenie v medzinárodnom meradle. Na tento rok sme pripravili tri prezentácie..Nosnou je výstava britského sochára Tonyho Cragga, pôsobiaceho vo Wuppertále, partnerskom meste Košíc. Ďalšou bude výstava Constantina Brancusiho, klasika svetového moderného sochárstva, ktorého ale predstavíme ako fotografa. Tretiu výstavu venujeme jednej z kľúčových osobností projektu Európskeho hlavného mesta kultúry 2013, argentínskemu multimediálnemu umelcovi Guylovi Kosice, rodákovi z Košíc. Všeobecne ho považujú za spoluzakladateľa op-artu a hydrokinetizmu. K svojmu rodnému mestu sa hlási nielen prostredníctvom umeleckého mena, ale aj dielom s názvom Socha pre Košice, ktorá bude stáť pred zrekonštruovanou Kunsthalle/Halou umenia Košice,“ povedal umelecký riaditeľ n. o. Košice 2013 Vladimír Beskid.
V septembri sa bude v Košiciach konať medzinárodné trienále súčasného obrazu, čo by malo zasiahnuť širšiu kultúrnu infraštruktúru v meste. Hlavné prezentácie budú v Kunsthalle/Hale umenia, Kulturparku a Východoslovenskom múzeu Košice. Sprievodné podujatia budú v DIG gallery, Múzeu Vojtecha Löfflera a vo výstavnej sieni ŠUV Rotunda. To by mal byť jeden z highlightov výtvarného umenia tohtoročnej sezóny. V priebehu trienále bude koncom septembra svetový kongres historikov umenia a kurátorov AICA. V novembri sa chystá výstava súčasného britského umenia po Warholovi British Express v spolupráci s British Council.
„Aj v nasledujúcom období by sme chceli udržať podobný program a nastavenú latku a komunikáciu v medzinárodnom prostredí. Máme ambíciu vytvoriť nový silný kultúrny bod v strednej Európe s preferovaním súčasných výtvarných tendencií, ale aj intermédií a multižánrových podujatí, kde budú periodické aktivity ako Trienále obrazu, Dni zvuku (Sound City Days) a podobne. Kunsthalle/Hala umenia je značne neštandardne riešeným priestorom aj s možnosťou využitia vody priamo v hlavnej hale, preto bude vyžadovať aj špecifické prístupy a výstavné projekty špeciálne pre tento priestor. Vodná hladina zapadá do jednej z nosných línií projektu EHMK 2013 Košické živly – voda, svetlo, zvuk a nové médiá. Hlavným nositeľom týchto prostriedkov bude na najbližšie tri až päť rokov Kunsthalle/Hala umenia,“ predstavil vízie do ďalších rokov V. Beskid.