Mimoriadna informácia: Zrušené podujatie - Divadlo Na Sídlisku: Traja vlci a prasiatko

Komédia Pi čaj, miláčik! poodhalí oponu do divadelnej kuchyne  

Komédia Pi čaj, miláčik! poodhalí oponu do divadelnej kuchyne  

Do bláznivého sveta divadelného zákulisia pozýva divákov Divadlo komédie, ktoré na scéne Historickej radnice uvedie jednu z najúspešnejších francúzskych komédií posledných rokov, ocenenú Moliérovou cenou Pi čaj, miláčik! Nazrieť do divadelnej kuchyne môžete 16. mája 2024 o 18:00 hod.

Významná divadelná spoločnosť skúša bulvárnu hru. Je niekoľko dní pred premiérou. Nič nie je pripravené: technický personál je flegmatický, garderobierka neochotná a duchom neprítomnej režisérke všetko prerastá cez hlavu. Medzi hercami vládne elektrizujúca nálada, hlavná predstaviteľka je na pokraji nervového zrútenia kvôli prvému milovníkovi – synovi producenta, ktorého si „nanominoval“ do hry. Nemotorne, nesmelo, naivne a ťarbavo vchádza po prvý raz na javisko. Takto sa začína vaudeville v podaní takmer „kalamitných“ hercov. Hotová katastrofa, ale skvelá zábava. 

V samotnom príbehu pripravovanej hry nájdeme všetko, čo v správnej komédii má byť: paroháča, milenca v skrini, ako aj zámeny osôb. Práve zámena úloh tvorí dôležitú súčasť komickosti celej hry. Diváci sa stávajú svedkami poslednej generálky pred premiérou, aj samotnej premiéry. Namiesto toho, aby boli herci perfektne pripravení na deň D, dokonale popletú všetky svoje repliky a výstupy. Ich snaha sa zvrhne na smiešny a banálny, až absurdný kolotoč zábavných situácií. Nepredvídateľné momenty sa valia jeden za druhým. Herci sa zúfalo snažia zachrániť, čo sa dá. Závratnosť absurdity sa mení na smiech. Ale len my vieme, že nejde o nič výnimočné – je to jednoducho divadlo.

Režisérom a dramaturgom komédie je Svetozár Sprušanský, ktorý hovorí: „Pre divadelníkov je príjemné a pre divákov aj lákavé vstúpiť do sveta za oponou. Poodhaliť vzťahy medzi hercami, ako aj tajomné zákulisie príprav divadelného predstavenia. Náš pohľad na divadlo je síce postavený na vtipe, sebairónii až bláznovstve, ale nie je práve svet divadla plný bláznov a šialencov?“

Ďalšie články