Program 14. ročníka festivalu Iné cesty, ktorý je o „inom” cestovaní, bude namiešaný z výberu cestovateľov, ktorí nekomerčným spôsobom navštívili úžasné miesta tejto planéty. Prírodovedci, novinári, spisovatelia a dobrovoľníci v prednáškach predstavia svoj pohľad na svet, prírodu, krajinu a jej obyvateľov. Zaujímavé podujatia sa uskutoční 1. a 2. apríla 2022 v Kasárňach/Kulturparku a vybrať si budete môcť z programov, ktoré budú paralelne bežať v dvoch sálach, v piatok od 16:00 a v sobotu od 14:00.
Počas dvoch dní si vypočujete autentické svedectvá o úžasných miestach, dych berúcich pamiatkach, pôvodných kultúrach, prírode a kultúre ďalekých krajín, o našej Zemi, ktorú musíme chrániť. Čakajú vás zaujímaví ľudia, silné príbehy, vysnívané krajiny, úžasné fotografie a koncerty na záver každého večera, výstavy fotografií, neformálna atmosféra, predaj kníh prednášateľov spojený s autogramiádami a mnoho ďalšieho. Prvý deň uzavrie koncert Michala Smetanku a záverečný bude patriť Longitalu. Sprievodným programom bude výstava fotografií Karola Kaliského a Erika Baláža Lesy tatranské.
Večerné rozhovory s fotografom a reportérom Andrejom Bánom a dobrovoľníkom Milanom Votypkom budú na tému S utečencami na balkánskej trase a O projektoch návratov zvierat do divočiny porozprávajú Miroslav Bobek, riaditeľ ZOO Praha a Přemysl Rabas, riaditeľ ZOO Dvůr Králové nad Labem. Moderovať bude Ladislav Miko.
Dvojdňový program je nabitý zaujímavými cestovateľskými témami. Ponúkame malú ochutnávku toho, čo návštevníkov počas festivalu čaká. Medzinárodne oceňovaný dokumentárny fotograf Marcel Rebro porozpráva o živote „ruských Eskimákov“ – NENCOV, žijúcich na nehostinnom severe Ruska. Lektor a mentor vzdelávacích projektov CEO STAGEMAN Slovensko Slavomír Pačuta nás prevedie nefalšovanou divočinou Kamčatky, obývanej 22 000 medveďmi. Reportérka a fotografka Jana Čavojská prinesie príbehy ľudí, ktorých spája Dunaj pretekajúci desiatimi krajinami Európy.
S Martinom Mykískom sa vydáme do Afganistanu, krajiny prachu a ruží a vypočujeme si svedectvá o hlbokej ľudskosti a hrdosti jeho obyvateľov medzi ruinami tejto zničenej krajiny. So zážitkami z dobrovoľníckej práce v tropických dažďových pralesoch na Sumatre príde na festival Tomáš Šmátrala, člen Organizácie Prales deťom, ktorá vybudovala rezerváciu Green Life. Reportérka Iva Mrvová porozpráva o Iraku, krajine histórie, vojny a piknikov.
S entomológom Ladislavom Mikom absolvujeme cestu do Francúzskej Guyany za najväčšími chrobákmi sveta opradenými tajomstvami a bájami a ocitneme sa v Amazonskom pralese. Tomáš Derka si pre účastníkov festivalu pripravil rozprávanie o vodnom hmyze v povodí Orinoka. Spisovateľka Ina Píšová popíše cestu transsibírskou magistrálou po stopách svojho pradeda, príslušníka čs. légií.
Rovnako bohatá bude aj sobotňajšia ponuka. S Ľubomírom Kováčom budeme cestovať stopom okolo Alžírska, Viliam Pichler nás prevedie sibírskymi lesmi a Jakub Sakala sa podelí o zážitky zo zimného prechodu po jazere Bajkal. Jozef Šibík priblíži život na Aljaške, Ján a Nikola Hurtukovci zoberú na prehliadku posvätných hôr a kláštorov Číny a Daniel Liška porozpráva o svojej ceste k posvätnému prameňu Brahmaputry.
Erik Baláž a Karol Kaliský priblížia život v divých Karpatoch – európskej Amazonii. Viktória a Igor Majláthovci sa podelia o to, čo zistili pri dokumentovaní plazov na juhovýchode USA. Jozef Grego predstaví Myanmar z podzemnej perspektívy. Jan Dungel pozve na expedíciu na dno Strateného sveta, s Viktorkou Hlaváčovou prejdeme pešo európskou divočinou cez karpatský oblúk do Banátu a Ondrej Kameniar predstaví Kaukazské pralesy nadivoko a pridá aj bonbónik z Černobyľu.
Podujatie organizuje o. z. Sosna v spolupráci s PF UPJŠ v Košiciach s podporou Islandu, Nórska a Lichtenštajnska prostredníctvom programu Granty EEA a Nórska a Európskou komisiou.