Košickému publiku nie je spišskonovoveské divadlo Kontra neznámym hereckým zoskupením. Na divadelných doskách sa prezentuje predstaveniami, ktoré inde neuvidíte. Už niekoľkokrát mu zdvihlo náladu takými hrami, ktoré bavia ľudí pravidelne na Brodway či West Ende, ale aj v iných metropolách Európy. Je to vždy o dobrej zábave a smiechu a predovšetkým o výkonoch hercov, ktorí dokážu zahrať naozaj všetko. Presvedčili o tom už vlani, keď do Košíc prišli s piatimi hrami. Teraz si ich môžu diváci vychutnať znova. Tri dni v Kasárňach/Kulturparku sú vyhradené práve im. Na úvod sa predstavili hrou Kamene vo vreckách, dnes večer príde Poručík z Inishmore a na rozlúčku uvedú Ženu v čiernom. Prvé predstavenie naladilo na maximum a naplnilo divadelnú sálu do posledného miesta. Tak ako vždy, Kontra žala ovácie.
Divadelná skupina vznikla v roku 2007, o čo sa postarali herci Peter Čižmár, Miki Macala a v Anglicku žijúca poľská režisérka Klaudyna Rozhin. „Divadlo sme založili vlastne kvôli írskemu hitu Howie a Rookie od Marka O´Roweho. Slovenská premiéra mala obrovský úspech. Dostali sme za to Dosky 2007 – Objav sezóny a rôzne prestížne ocenenia tu na Slovensku, ale aj v zahraničí. Po dlhom čase sme s ňou ako jediní zo Slovenska hosťovali na Edinburgh Fringe festivale 2007, ale aj v Bristole, Ľubľane, Prahe či Varšave. Potom sme urobili ďalšie hry, ktoré boli prvými uvedeniami na Slovensku. Menili sme rôzne žánre, pretože sme chceli priblížiť divákovi niečo, čo tu ešte nebolo – hry, ktoré boli ocenené rôznymi cenami v zahraničí, ale ku nám sa nedostali. Minulý rok sme v Košiciach hosťovali s našimi piatimi hrami. Mali sme úplne vypredané, čo bol pre nás veľký úspech, ale aj veľké zadosťučinenie,“ povedal jeden zo zakladajúcich členov divadla Kontra Peter Čižmár.
Zo svojej produkcie vybrali divadelníci najprv kamene, ktoré mali vo vreckách a doslova ukameňovali divákov smiechom. Dvaja herci odohrali v komédii trinásť postáv a stačili im na to iba jedna debna, jediný reflektor a zopár čiapok a košieľ. Podľa nich je to vďačná hra nielen pre divákov, ale aj pre nich, pretože ich musia stvárniť tak, aby boli uveriteľné.
„Úplne nová hra, ktorú máme v repertoári, sme tu v Košiciach veľmi chceli uviesť a podarilo sa to. Je to naše prvé premiérové uvedenie Poručíka z Inishmore mimo našej scény, takže sme to museli prispôsobiť tomuto priestoru. Je to kontroverzná hra, výsmech z terorizmu, ale nie takého, ktorý nás ohrozuje, ale skôr z ideológie, ktorá je vlastne v niektorých prípadoch dosť neopodstatnená. Je to čierna komédia, na ktorú pozývame divákov, ktorí sa neboja krvi a trochu silnejšieho slovníka, ale podotýkam, že hra je naozaj zábavná. Potečie krv, ale aj slzy smiechu,“ priblížil druhé predstavenie P. Čižmár.
Autor Martin McDonagh hru pôvodne napísal pre Národné divadlo v Londýne, ktoré sa ju bálo pred desiatimi rokmi uviesť. Nakoniec sa hrala v Kráľovskom shakespearovskom divadle v Stratforde, ktoré odštartovalo jej obrovský úspech vo svete. Pokusy boli aj na Slovensku, ale ujalo sa toho iba divadlo Kontra.
V stredu večer majú diváci poslednú príležitosť vidieť hru Žena v čiernom, na ktorú divadlu Kontra končia autorské práva. Peter Čižmár priznáva, že sa im ťažko lúči s týmto titulom, pretože je ešte veľa miest, kde ho chceli predstaviť. Možno sa im podarí vrátiť sa k nej neskôr. Nič sa však nekončí. Pripravujú niečo nové.
„V tomto roku musíme naštudovať ešte jednu hru. Bude to Čínsky maharadža. Je to príbeh z horolezeckého prostredia, takže to bude niečo úplne nové aj pre mňa. Aj keď nemám skúsenosti z horolezectva, rád sa niečo nové naučí. Aj naša prvá hra bola o pouličných gangoch, kde sa treba veľa biť a nemám k tomu absolútne blízko. Keď sme to hrali v Bratislave, jeden človek prišiel za mnou a vyslovil mi obdiv, že robím aj bojové umenie. Dobre mi to padlo. Bol som rád, že mi uveril a oklamal som ho v dobrom slova zmysle. Teraz budem liezť po skalách a hrať horolezca,“ zasmial sa herec, ktorý si na skutočné Himaláje zatiaľ netrúfa.
[nggallery id=418]
Podujatie je spolufinancované z dotačného systému Ministerstva kultúry Slovenskej republiky.
Kveta Podhorská
Foto: Maroš Simon