Druhý deň Festivalu amatérskych divadiel bude takisto príjemne stráveným časom so študentmi a ochotníkmi, ktorí pre divákov pripravili tri predstavenia. Pred publikum sa 19. februára 2022 postavia košické divadlo ACTOR pod vežou a Bardejovské divadlo.
So skvelou komédiou Mínus dvaja zavítajú do Kasární/Kulturparku herci divadla Actor pod vežou Košice o 15:00 hod. Hra je krásne ľudský príbeh dvoch mužov, ktorí dobrodružne ujdú z nemocnice, aby stretli život, aký nepoznali. Počas úteku narazia na celý rad ľudských príbehov. Tehotná žena ich prosí, aby našli otca jej dieťaťa a oznámili mu, kde rodí, ak by sa náhodou rozhodol byť šťastný …, stretnú samovraha – babráka, tanečníka, nevernicu, mužov a ženy hľadajúcich hľadaných. Až keď strácame, nachádzame lásku, vieru, nádej a radosť.
S monodrámou Róm z perinky alebo Enter the Majority sa predstaví herec divadla Actor pod vežou Košice František Balog. Sám si ju napísal, režíroval a sám v nej aj hrá. Prostredníctvom historiek zo života z detského domova, v ktorom vyrastal 22 rokov, vyrozprával priam absurdné situácie. Odohrá deväť komických bizarných postav, s ktorými sa v reálnom živote stretol a ovplyvnili jeho život a smerovanie. Všetky historky sú podľa skutočných udalosti, ktoré zažil. V inscenácií spieva a hrá na klavíri samotný herec. To všetko vyrozpráva s vtipom a autoiróniou. Je to neortodoxná a nezabudnuteľná lekcia, ako zvládať život.
S veselšou témou sa do divadelnej sály o 19:00 hod. chystajú herci Bardejovského divadla so svojou prvou inscenáciou pre dospelých v réžii Jozefa Jenča. Česko-slovenská komédia o Slovákoch, žijúcich v Prahe, Ci hutorim, ty vole! humorným spôsobom zobrazuje život ľudí, ktorí odišli za prácou do zahraničia, kde si (ne)vytvárajú domov, (ne)prispôsobujú sa a (ne)strácajú svoju identitu „vychodňara“.
Úroveň nezamestnanosti v regióne je vysoká a preto ľudia často za prácou neodchádzajú dočasne, ale natrvalo. Veľmi blízky nám je jazyk hry, kde autor pracuje s východoslovenským dialektom. To, že autor umiestnil postavy do nie tak vzdialeného zahraničia – do Prahy, otvára aj ďalšiu tému. Existencia Československa naše krajiny stále spája a zároveň rozdeľuje. Bardejovské divadlo sa snaží zapájať do svojich aktivít najmä Bardejovčanov. Preto súčasťou tohto projektu bolo priblížiť záujemcom prácu na výtvarnej zložke inscenácie. Pod vedením scénickej a kostýmovej výtvarníčky Paulíny Halasovej sa mohli stať súčasťou celého procesu – ako vzniká návrh, ako sa realizuje a ako vyzerá, keď do neho vstúpi živý herec.
Podujatie sa koná v režime OP.
Festival z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.