Mimoriadna informácia: Zrušené podujatie - Divadlo Na Sídlisku: Traja vlci a prasiatko

Grófka Marica bude mať zaujímavých hostí

Grófka Marica bude mať zaujímavých hostí

 V pripravovanej premiére jednej z najhranejších operiet Grófky Marice Emmericha Kálmána, ktorá bude v piatok, 17. októbra v Štátnom divadle Košice,  sa popri domácich sólistoch, ako sú Tatiana Paľovčíková–Paládiová, Janette Zsigová, Jaroslav Dvorský, Titusz Tóbisz či Marek Gurbaľ, predstavia aj zaujímaví hostia. Svoju druhú úlohu v Košiciach si zahrá populárny herec a spevák Filip Tůma, v titulnej postave Marice uvidia diváci aj Helenu Becze–Szabó a v postave Tasilla Endrődyho Wittemburga maďarského tenoristu Zsolta Vadásza.

Pre Tůmu je postava Kolomana Župana z Varaždína len treťou operetnou postavou v repertoári. „Prvá bola Veselá vdova v Bratislave a potom prišla Čardášová princezná, ktorá je dodnes akýmsi kultovým predstavením v Košiciach. A teraz prišla Grófka Marica. Je to pre mňa kvôli pracovnej vyťaženosti veľký boj, nemôžem tomu venovať toľko času, koľko by som chcel a tak bojujem najmä s choreografiami a aranžmánmi. Je to trochu hektické,“ povedal o skúškovom období F. Tůma.  Podľa neho je Marica vyváženejšia, sú v nej krajšie a nápaditejšie melódie. „V operete sa človek nemusí hrať s nejakou veľkou psychológiou. Opereta je zábavná, milá vtipná, musí to byť rýchle a nie je tam priestor na filozofovanie. Robíme to tak, aby to bolo úsmevné a krásne a aby divák odchádzal z predstavenia s úsmevom,“ dodal.

V hlavnej úlohe Marica sa okrem domácej sólistky Tatiany Paľovčíkovej–Paládiovej predstaví aj hosťujúca Helena Bécze–Szabó. „Hovorí sa, že opereta je ľahší žáner, ale práve Grófka Marica či Čardášová princezná, ale aj všetky Lehárove operety kladú na spevákov veľmi vysoké nároky a vôbec nie sú pre speváka ľahké. Určite si vyžadujú vyspelého operného speváka,“ hovorí o náročnosti operety. Postavu Marice si zamilovala. „Je taká, že v niektorých momentoch sa v nej človek aj nachádza. Ako každá žena má svoje predstavy o krásnom vzťahu, ale keď sa naozaj zamiluje, vie byť aj veľmi hysterická. A ten temperament a vášeň, ktoré od nás pani režisérka neustále vyžaduje, sa často veľmi ťažko hľadajú . A keď som svojmu mužovi hovorila, že musím byť temperamentná, tak mi jednoducho povedal, daj do toho to, čo si ty. Ale človeka trochu zväzuje aj spev, ktorý je veľmi náročný. A keď doňho človek dáva všetko, často to herecké zaniká, A v tom je celý proces veľmi náročný. Verím, že to bude Marica, ktorú čakajú diváci a v ktorej sa budem aj ja dobre cítiť,“ vraví o svojej postave.

Podľa nej je pre všetkých spevákov na scéne, ale najmä pri skúšaní, veľkým šťastím, že v predstavení hrajú aj herci Beáta Drotárová, Ivan Krúpa, Róbert Šudík a Peter Cibula. „Dá sa od nich odkukať veľa hereckého. Keď sa pozerám na ich scény, tak sa veľa učím. Najmä to, ako to ten herec dokáže zahrať a povedať, pretože v operete je náročné práve to, že musíte spievať aj hovoriť,“ dodáva Bécze – Szabó.

 

Ďalšie články