Mimoriadna informácia: Zrušené podujatie - Divadlo Na Sídlisku: Traja vlci a prasiatko

DAVID MACH (Veľká Británia)

DAVID MACH (Veľká Británia)

Škótsky sochár a inštalačný umelec David Mach sa narodil v roku 1956 v Methil. Študoval Duncan Jordanstone College of Art and Design v Dundee v Škótsku (teraz je to University of Dundee) a Royal College of Art v Londýne. Od roku 2000 pôsobí ako profesor sochárstva na Kráľovskej akadémii umení. Z masovo vyrábaných predmetov (časopisov, novín, pneumatík, zápaliek a pod.) vytvára asambláže a sochy v nadživotnej veľkosti. Mnohé z jeho inštalácií sú dočasné a konštruované vo verejných priestoroch.

Jeden z jeho objektov Prilievanie oleja do ohňa bola inštalácia zostavená zo starého nákladiaku obklopeného niekoľkými autami , zahrnutými  do asi sto ton časopisov, usporiadaných tak, aby vytvárali dojem, že vozidlá  pohltila explózia plameňov.

Zaujímavá bola aj socha Polaris, ktorá pozostávala zo 6 000 pneumatík usporiadaných ako replika ponorky Polaris v skutočnej veľkosti. Mal to byť protest proti pretekaniu sa v jadrovom zbrojení a autor tým chcel vyvolať diskusiu.

Na začiatku roku 1980 začal Mach vytvárať menšie práce zostavené zo zápaliek s farebnými hlavičkami. Tie mali väčšinou podobu ľudských alebo zvieracích hláv s maskami. David Mach priniesol do umenia zápalné skulptúry po náhodnom požiari.  Pre niekoho hazard s ohňom,, pre tvorivého Škóta nové umenie. Medzi týmito výtvormi nechýbali ani morské živočíchy, zvieratá voľne žijúce v prírode, ale aj ľudské tváre v skutočných veľkostiach.

Jeho umenie nespočíva len v skladaní týchto kreatúr zo zápaliek, niektoré archivuje a predáva, no pri iných využíva dosť riskantný spôsob. Výtvory podpáli a následne ich fotí. Z jeho tvorby je asi najznámejšia tvár niekdajšej a nikdy nestarnúcej hviezdy rock ´n´ roll u Elvisa Presleyho, ktorá sa predala za neuveriteľných 689-tisíc korún.

Na tvorbu sôch využíva David Mach obyčajný drôtený vešiak na šatstvo. Najčastejším motívom série sú zvieratá, ale aj ľudské postavy. Popri ženských telách vytvoril napríklad niekoľko ukrižovaných Kristov na kríži či astronauta v skafandri. Sochy pútajú pozornosť najmä svojou prepracovanosťou, ktorá dáva tušiť autorovu božskú trpezlivosť a pedantnosť. V jeho ďalších sochárskych sériách sú inštalácie zo sklolaminátu, domino dielikov, zápaliek a mnohých iných bizarností.

 

Mach vytvoril niektoré stále verejné práce ako napríklad dielo Big Heids, umiestnené medzi Glasgowom a Edinburghom. Tri obrie hlavy, vytvorené z tisícov pozváraných oceľových profilov, sú 10 metrov vysoké a umiestnené na 7-metrových podstavcoch.  Odrážajú silu charakteru ľudí v Severnej Lanarkshire. Autor tým vzdáva hold priemyselnej histórii tejto oblasti a jej dlhodobým tradíciám inžinierstva v medzinárodnom kontexte.

Pozoruhodný je aj tehlový parný vlak, postavený zo 185-tisíc tehál Darlington „Brick Train“, postavený na oslavu bohatého železničného dedičstva. Socha sa nachádza vedľa nákupnej zóny Morrisons Morton a je viditeľná z okolitých komunikácií.

Druhou oblasťou jeho tvorby sú koláže zo všetkých zvyšných časopisov, ktoré mu zostali z mnohých inštalácií, a tak začal experimentovať. Keď bol požiadaný, aby urobil prácu pre Millenium dom v Londýne, vytvoril National Portrait trojmetrovej šírky v dĺžke 70 metrov, obrovskú koláž, ktorej cieľom bolo poskytnúť pestrý obraz Británie a ľudí pri práci a hre. V ateliéri bol zavretý rok. Uprostred všetkého mu napadlo, že by bolo skvelé urobiť Bibliu a začal vytvoril koláž Tower of Babel.

Jeho tvorba zahŕňa veľa pozoruhodných diel. 

Ďalšie články