Mimoriadna informácia: Zrušené podujatie - Divadlo Na Sídlisku: Traja vlci a prasiatko

Cestujte na všetky svetové strany a spoznávajte nepoznané

Cestujte na všetky svetové strany a spoznávajte nepoznané

OZ Cestou necestou vás pozýva na premietanie šiestich dobrodružných filmov Snow Film Festu 2023 a tri cestovateľské prezentácie o Ázii (Kórea, Čína, Taiwan), Peru a Islande do Kasární/Kulturparku 15. a 16. januára 2024.

Pre veľký úspech je pre vás v prvý deň pripravené  druhé premietanie 6 zimných filmov – pozrieme sa na zážitky z výstupu s lyžami na vrchol 7-tisícmetrovej hory v Nepále, na lyžiach prejdeme aj Laponsko, zažijeme freeride v nórskych fjordoch, na Sibíri a v Gruzínsku.

Vo filme SPEEDUP: HIMALÁJSKY PRÍBEH sa dozviete, čo sa dá stihnúť za 10 hodín. Napríklad vyliezť na sedemtisícovku a zalyžovať si na nej. Horolezec a extrémny skialpinista Benedikt “Beni” Böhm láme rekordy v rýchlostných výstupoch na vysoké hory sveta, ktoré potom zjazdí na lyžiach. Svoje výstupy uskutočňuje rýchlym a ľahkým štýlom, pričom na vrchol vystúpi a do základného tábora sa vráti za 24 hodín alebo menej.

V auguste 2022 sa Beni Böhm a jeho horolezecký partner a horský vodca Prakash Sherpa vydajú na vrchol Himlung Himal v Nepále. Čakajú ich nielen preteky s časom, ale aj nástrahy vysokých hôr. Podarí sa im dosiahnuť vrchol v rekordnom čase?

Vo filme LAPLAND EXPLORER vás Nika Ballusová, aktuálna držiteľka Guinnessovho rekordu za najdlhší výlet na kitesurfe bez podpory, zoberie na dvadsaťminútovú poriadnu jazdu. V roku 2019 utrpela nehodu, ktorá jej zmenila život… Viac ako rok sa zotavovala v nemocnici po úplnej rekonštrukcii nohy a snívala o ďalšej ceste. Jej sen sa po troch rokoch stáva skutočnosťou. V apríli 2022 sa vydáva na svoj prvý sólo traverz fínskeho a nórskeho Laponska: bez podpory, len s lyžami, výstrojom a sánkami…

WAVY: PLAVBA MÔJHO ŽIVOTA je lyžiarskaodysea v mrazivých severných fjordoch Nórska. Dvojica freeriderov na palube lode excentrického kapitána Crocsa sa vydáva na cestu k vysnívanej hore. Ich cieľom sú skalné veže Kvænangstindan, vystupujúce z vĺn Nórskeho mora, kde si Nikolaj spomína, že pred viac ako desiatimi rokmi videl lyžiarsku trať… Film o priateľstve, ceste do neznáma, ale hlavne plný neuveriteľne fantastických zjazdov.

Vo filme LUŽBA: DUŠA SIBÍRI zavedie štyroch rakúskych lyžiarov pri hľadaní nadýchaného prašanu na rozľahlé zasnežené pláne Sibíri. Prichádzajú do odľahlej dediny Lužba uprostred hôr, kde stretávajú Antona Lementeva, štyridsaťročného priekopníka freeridu. Jeho spomienky na priekopnícke lyžiarske výpravy do miestnych hôr nás zavedú do dávnych čias, keď on a jeho priatelia hľadali únik z neďalekého špinavého priemyselného mesta Novokuzneck. Skupina lyžiarov sa spoločne vydáva na cestu za najlepším prašanom svojho života, ale zároveň nahliadne do hlbín svojráznej ruskej duše.

Zapichnite prst do mapy Veľkého Kaukazu, kúpte si stan a varič, vyrobte expedičné sane a vyrazte v ústrety neznámemu. Práve o tom je nový film s názvom SALAŠ: GRUZÍNSKY FREERIDE, ktorý vznikol pri objavovaní novej lokality v Gruzínsku.

Aké zimné disciplíny dokáže freeskista Hugo Laugier? Vtipný skeč o tom, ako si freeskista Hugo oblečie svoj najlepší dres a v sprievode svojho “trénera” a päťnásobného olympijského medailistu Martina Fourcada si vyskúša biatlon, slalom a dokonca aj hokej! Vychutnajte si desať minút zábavy a nevšedného predstavenia v jednej z epizód seriálu LALODGE.

V utorok, 16. januára 2024, sa môžete tešiť na tri cestovateľské prezentácie o Ázii, Islande a aj o turistike v Peru. Dominika Sakmárová vám prostredníctvom každodenných scenérií a predmetov predstaví kultúrne špecifiká a zaujímavostí zo života na Ďalekom východe – v Číne, Južnej Kórei a na Taiwane.

Patrícia Mrázková predstaví magickú krajinu Vikingov – islandské naj. Island je „in” a každý tretí človek už vie, čo je Seljalandsfoss. Ostrov sa stal synonymom pre magickú prírodu, no čo ho skutočne robí takým zaujímavým? Okrem dokonalých scenérií je jeho príťažlivosť ukrytá aj na iných miestach. Príďte sa s ňou pozrieť Islandu pod kožu a možno si rovno aj naplánujete svoju ďalšiu dovolenku.

Michal Knitl vo svojej prezentácii predstaví 380 najkrajších kilometrov cez peruánske Andy na dvoch nádherných túrach – Cordillera Huayahuash a Cordillera Blanca Traverse. Cordillera Huayahuash je nádherné pohorie južne od Cordillery Blancy s množstvom jazier, ľadovcov a horúcich prameňov, v ktorom prejdeme deväťdňový okruh. Oblasť je známa aj z filmu Touching the Void. Druhou túrou je prechod Cordillera Blanca Traverse, ktorú doposiaľ prešlo iba zopár ľudí na svete. Túru navrhol a prešiel Cam z Austrálie v roku 2014. Podľa jeho zápiskov hľadal sedlá, cez ktoré pôjde. Trasa spája množstvo údolí cez 5000-metrové sedlá bez chodníka. Človek hľadá, skúša a dostane sa do nádherných odľahlých údolí, kde nestretne nikoho.

Uvidíte množstvo nádherných jazier, ľadovcov, výstup na Pico Mateo, kráľovnú Ánd Puyu Raimondi a mnoho ďalšieho. Touto túrou začal Michal Knitl novú etapu turistiky, a to kráčanie po horách bez chodníka. Mesiac spania väčšinou nad 4000 metrov nad morom mu priniesli zážitky, na ktoré nezabudne a rád sa s nimi podelí.

Ďalšie články