Mimoriadna informácia: Zrušené podujatie - Divadlo Na Sídlisku: Traja vlci a prasiatko

Cesta do neznáma – do sveta bez zvuku

Cesta do neznáma – do sveta bez zvuku

Festival sociálneho umenia Cesta do neznáma patrí do programovej ponuky projektu SPOTs už od roku 2010. Spoločne s umelcami, inštitúciami a mimovládnymi organizáciami odhaľujeme osudy ľudí žijúcich na okraji spoločnosti. Tento rok návštevníkom festivalu priblížime svet ľudí so sluchovým postihnutím a vydáme sa na cestu do ticha.

K 13 – Košické kultúrne centrá a tím projektu SPOTs obohatili programovú ponuku výmenníkov o festival sociálneho umenia Cesta do neznáma. Od utorka, 9. 12., do piatku, 12. 12. 2014 budú výmenníky  Obrody, Brigádnická a Štítová  patriť ľuďom so sluchovým postihnutím. Festival predstaví širokej verejnosti  organizácie, inštitúcie a umelcov, ktoré s nepočujúcimi a nedoslýchavými ľuďmi  denne pracujú a pomáhajú im prekonávať rôzne bariéry.  Ani  tento rok nebude chýbať umelecký program,  panelová diskusia, živá knižnica a  filmová projekcia.

Program festivalu pokrýva široké spektrum  publika. Pre stredoškolákov sme pripravili zaujímavé filmy o živote nepočujúcich – krátkometrážnu slovenskú dobrodružnú snímku Legenda o nepočujúcich a film Čosi viac ako slová, ktorý je  príbehom  nepočujúcich futbalistov. Pre prvý stupeň základných škôl a vysokoškolákov  máme pripravený  interaktívny workshop posunkového jazyka. Pod vedením skúsenej tlmočníčky Ľubice Šarinovej sa naučia  jednoduché základy prstovej abecedy. V rámci umeleckého programu sa predstavia nepočujúci umelci, fotografka Katarínu Babálová  a výtvarník Stanislav Lubina. Vernisáž jeho výstavy s názvom Vnemy II je zároveň slávnostným otvorením tohtoročného festivalu a uskutoční sa v utorok, 9. 12.,  o 17. hodine vo Výmenníku Brigádnická. Fotografickú tvorbu  Kataríny Babálovej nájdete vo Výmenníku Štítová pod názvom Iná a inak. Vernisáž výstavy bude v stredu, 10. 12., o 17. hodine.

 Program festivalu:

9. 12.,17:00 

 Výmenník Brigádnická

Vnemy II –  vernisáž výstavy Stanislava Lubinu 

Umelec so sluchovým postihnutím a člen Spolku grafikov Stanislav Lubina tvorí v oblasti grafiky takmer 40 rokov. Na výstave sa predstaví linorytmi, ktoré sú pre jeho grafickú tvorbu charakteristické a dominantné. Jeho diela sú plné úvah o živote, každodenných momentoch, okamihoch vnímaných prostredníctvom podnetov a impulzov prírody a religióznych podstát. Predovšetkým v ilustračnej tvorbe využíva humorné zveličenie až karikatúru, ktorá núti k zamysleniu sa a úsmevu.

 10. 12., 8:30 – 10:00

 Výmenník Obrody

Živá knižnica                            

Živá knižnica približuje osudy ľudí, rozprávajúcich autentický osobný príbeh o živote bez zvuku. Životné epizódy nepočujúci pojednávajú o úspechoch a pádoch, bolesti a radosti, problémoch a potešeniach bežných dní. Na podujatí sa predstaví Danka Forraiová z Centra nepočujúcich v Košiciach, Michal Hefty z OZ Myslím, zástupcovia OZ Effeta v Nitre, výtvarník Stanislav Lubina, fotografka, dizajnérka a grafička Katarína Babálová.

 10. 12., 10:30 – 11:30

 Výmenník Brigádnická

Panelová diskusia                         

V panelovej diskusii sa dozviete o fungovaní organizácií, pracujúcich denne s nepočujúcimi. Svoju tvorbu vám priblížia umelci – Katarína Babálová a Stanislav Lubina. Nazriete do života tlmočníkov posunkového jazyka a naučíte sa niekoľko základných slov.

 10. 12., 17:00

 Výmenník Štítová

 

Iná a inak  – autorská výstava Kataríny Babálovej                                                                

Výstava fotografií dýcha osobitosťou autorky, ktorá žije so sluchovým postihnutím. Napriek tomu v roku 2013 vyhrala 2. miesto  v  kategórii  Portrét  so  snímkou a tiež 2. miesto fotosúťaže Europe Direct Trenčín so  snímkou  EuroObčan. Nenechajte si ujsť  príležitosť  vidieť jej výnimočné  fotografie.

 12. 12., 9:00 – 12:00

Výmenník Brigádnická

Interaktívny workshop posunkového jazyka pre školy               

Je posunkový jazyk ťažký alebo ľahký? Ako je možné takto komunikovať? Ako vyzerá abeceda? So skúsenými tlmočníkmi nájdeme nielen odpovede na tieto otázky, ale povieme si viac o komunikácii, ktorá dokáže spojiť svet počujúcich s nepočujúcimi.

 11. 12., 9:00 – 14:00  

 Výmenník Štítová

Workshop – Lynority                                                               

Študenti školy úžitkového výtvarníctva sa pod vedením výtvarníka Stanislava Lubinu budú môcť zdokonaliť v tvorbe lynoritov.  Osvoja si nové techniky a nebude chýbať ani priestor na otázky a diskusiu.

11. 12. a 12. 12., 9:00 – 9:40 

 Výmenník Obrody

Legenda o nepočujúcich                                                     

Krátkometrážny slovenský dobrodružný film bol natočený pod režisérskou taktovkou Romana Polášeka v roku 2009. Intelektuál Dávid so skupinou kamarátov na turistike náhodou nájde vzácny artefakt. S priateľom Tomášom sa ho rozhodnú skúmať. Pripojí sa k nim aj ambiciózna Katka a spolu pátrajú. Tomu chce zabrániť farár s nájomným žoldnierom. Neskôr sa Dávid dozvie od mnícha desivú minulosť o svojom pôvode.

 11. 12. a 12. 12., 10:00 – 10:40

 Výmenník Obrody

Čosi viac ako slová                                                         

Film bol nakrútený v roku 1990 režisérom Marcelom Dekanovským. Opisuje úspešný príbeh tímu nepočujúcich futbalistov, ktorý k víťazstvu doviedol počujúci tréner.

 

 

Ďalšie články