Mimoriadna informácia: Zrušené podujatie - Divadlo Na Sídlisku: Traja vlci a prasiatko

Bocatiov príbeh sa vracia v novej podobe

Bocatiov príbeh sa vracia v novej podobe

Bocatio_1Životný príbeh košického richtára Bocatia, ktorý v novej inscenačnej podobe uvedie Štátne divadlo v piatok, 31. januára, v Historickej budove ako svoju prvú tohtoročnú premiéru, sprevádzal autora, bývalého slovenského prezidenta Rudolfa Schustera, počas celého jeho života. Ale Bocatius po druhýkrát výraznejšie vstupuje aj do života Milana Antola, ktorý ho stvárni po takmer dvadsiatich rokoch v novej podobe.

„Johannes Bocatius, skutočným menom Johannes Bock, zohral v mojom živote dôležitú úlohu v časoch ťažkých i lepších, hoci nás delia tri storočia. Čím viac som sa oboznamoval s jeho ťažkým a pomerne krátkym, no o to plodnejším životom, tým viac ma zaujímal a priťahoval. Ak dnes, aj s veľkým odstupom času, sa vo svojich myšlienkach znovu vraciam k tomuto slávnemu košickému velikánovi, ktorý ma poháňal a povzbudzoval pri mojom rozhodovaní a konaní v prospech nášho historického mesta a jeho občanov, nie je to náhodné. Je preto logické a samozrejmé, že sa pravidelne objavoval aj v mojich knihách, ktoré som napísal. Paralely životov sa opakujú, len podmienky, v akých sa odohrávajú, sa menia. Doteraz som našiel veľa spoločného a porovnateľného s jeho životom, ale to nehovorím preto, že sa chcem porovnávať s týmto múdrym a nadaným slávnym richtárom našich Košíc. Skôr z toho dôvodu, aby som ešte viac zdôraznil jeho zásluhy a oddanosť nášmu mestu, na históriu ktorého sme všetci, ktorí tu žijeme, právom hrdí,“ hovorí o Bocatiovi Rudolf Schuster.

58511_10202035188293641_999690081_n Ten pôvodne svoj text koncipoval ako dvojdielnu rozhlasovú hru. Neskôr sa s príbehom richtára Košičania stretli pri jeho uvedení v plenérovej podobe, ktorej scenár rovnako pripravil R. Schuster, a tak ako v novom naštudovaní, aj vtedy, postavu v stredoveku azda najvýraznejšej osobnosti Košíc, stvárnil Milan Antol.

„Hralo sa to pred azda 17 rokmi ako obrovský environment, ktorý sa odohrával na Hlavnej ulici v Košiciach. Vtedy to bolo divadlo, kde na šiestich javiskách účinkovalo okolo 500 ľudí a prišlo si ho pozrieť skoro 30-tisíc divákov. A po rokoch akoby sa ešte čosi nedopovedalo, tak hľadáme, odpovede na tieto otázky a prichádzame s kompaktnejším dramatickým tvarom, ktorý je štruktúrovaný trochu zložitejšie. Ale verím, že pre diváka bude táto štruktúra veľmi zaujímavá. Sledujeme tu príbeh Bocatia v jeho civilnom živote, v situácii, kedy bol vo väzení. Je to pre herca zaujímavá úloha, pretože sa tam strieda veľa situácií, väznenie, mučenie a podobne. Vyžaduje si to precíznu hereckú prácu a oddeľovanie jednotlivých situácií. Dá sa povedať, že až na pár obrazov, som celý čas na scéne. To znamená, že prežívam ten príbeh z obidvoch strán veľmi intenzívne a verím, že rovnako intenzívne ho s nami bude prežívať aj divák. A ponúkneme mu príbeh človeka, ktorý sa stretával s rôznymi vzťahmi s vrchnosťou, ktoré sa možno ani až tak veľmi nezmenili. A možno práve toto oslovilo aj autora Rudolfa Schustera a niečo z toho videl aj vo svojom vlastnom živote,“ hovorí o „novom“ Bocatiovi šéf košickej činohry Milan Antol.

1613912_10202035179933432_1504484560_nKostýmy do pripravovanej inscenácie navrhla Ľudmila Várossová, scénu Pavol Andraško. Hudbu zložil Rastislav Dubovský. V predstavení diváci uvidia domácich aj hosťujúcich hercov Danu Košickú, Petra  Cibulu, Petra Orgována, Andreja Palka, Juraja Zetyáka, Ivana Krúpu, Róberta Šudíka, Františka Baloga, Stanislava Pitoňáka, Petra Čižmára, Tomáša Dira či Titusza Tóbisza. Spoluúčinkovať budú oba operné zbory – detský aj dospelý a časť orchestra.

Ďalšie články