Mimoriadna informácia: Zrušené podujatie - Divadlo Na Sídlisku: Traja vlci a prasiatko

Ateliéry FUTU opúšťajú nadaní umelci

Ateliéry FUTU opúšťajú nadaní umelci

Fakulta umení TU v Košiciach pozýva na výstavu záverečných prác študentov architektúry, dizajnu a výtvarného umenia. Spektrálna výstava, ktorú môžu diváci zhliadnuť od 10. júna do 29. júna 2014, sa uskutoční v troch košických výstavných priestoroch – v Kasárňach/Kulturparku (Bravo), Východoslovenskej galérii a Múzeu Vojtecha Löfflera. Diela študentov bakalárskeho a magisterského štúdia sú už tradične lákadlom pre domácu odbornú aj širšiu umeleckú verejnosť. Výstava ponúka celé spektrum umeleckej činnosti na košickej Fakulte umení – od architektonických projektov, cez dizajnérske koncepty až po interaktívne umelecké diela, ktoré vznikli v rámci jednotlivých profilovaných ateliérov. Vernisáž výstavy sa uskutoční 10. júna 2014 o 17:00 v Kasárňach/Kulturparku, v budove Bravo. Fakulta umení TU v Košiciach chce týmto podujatím poukázať nielen na tvorivosť a invenciu svojich študentov, ale aj špecifické možnosti štúdia, ktoré ponúka v kontexte slovenských vysokých umeleckých škôl.

Súčasťou bude aj otvorenie výstavy troch maliarok – F11…stop, save, play – Leny Gallovičovej, Simony Štulerovej a Vladimíry Švecovej. Autorky sú študentkami Ateliéru súčasného obrazu, ktorý vedie Adam Szentpétery.

Lena Gallovičová

V sérii digitálnych fotografií a objektov pod  názvom  „Zlá  maľba“  autorka  pracuje s  vizualitou  tela  a telesnosti v spojení s prostredím. Ponúka divákovi  iný pohľad a prístup k danej problematike. Potláča, no zároveň  komentuje identitu osoby v kontexte súčasného umenia v pluralite množín vizuálneho teroru. Cieľom práce je priblížiť divákovi  iný netradičný prístup ku klasickému médiu fotografie. Ide o experiment s fotografiou a posun prostredníctvom postprodukcie. Jedným z hlavných cieľov je stieranie hraníc klasického média (maľba a fotografia) a posun do iných médií.

Simona Štulerová

Hlavnou témou série Fúzie a iné ilúzie je analýza súčasnej krajiny (prírody), na ktorú bezprostredne pôsobí naše civilizačné a kultúrne prostredie. Akonáhle niečo nové vzniká, nevyhnutne niečo staré zaniká. Na vyjadrenie tohto pocitu pretvárania  predkladá študentka sériu akrylových malieb, kde pomocou geometrických tvarov potláča motívy prírody, čím vyvoláva akýsi konflikt prostredí. Na potvrdenie týchto kontrastov, človek verzus príroda, rozširuje médium maľby o krížikovú výšivku. Klasická výšivka je nositeľkou idey, v jej prípade o návrate človeka k prírode, ktorú aplikuje v kontraste na rôzne súčasné podkladové materiály, napr. na plechy automobilov. Vo svojich objektoch vytvára pocit zodpovednosti k svojmu okoliu, vzápätí pripomína i tradíciu, ktorá je konfrontovaná so súčasnosťou.

Vladimíra Švecová

Autorka vychádza z témy „súčasnej bosorky“. Jej diplomová práca s názvom Rituál  vychádza z negatívnych pohľadov verejnosti na „inakosť“ ľudí. V akrylových maľbách prepája rôznu protichodnú ikonografickú symboliku. Jej tvorba odkazuje na výrok Slavoja Žižeka o Pussy Riout : kukly, masky,  ktoré oslobodzujú anonymitu. Posolstvom ich kukiel je, že je jedno, ktorú z nich zavriete, nie sú to jednotlivci, ale sú stelesnením myšlienky. Je jednoduché zavrieť jednotlivca a potrestať ho, ale skúste zatknúť myšlienku! Preto autorka  v prácach vytvára portréty nikoho a bosorka je metaforou tejto hrozby.

FUTU_BcMgr_Plagat_Web

 

Výstupy úspešného pôsobenia  činnosti Fakulty umení TU v Košiciach pretavené do inovatívnych, a najmä progresívnych priesečníkov umeleckých a technických disciplín, budú širokej verejnosti sprístupnené v areáli Kasárni/Kulturparku (objekt Bravo), od utorka do nedele, v čase od 11:00 do 18:00.

Ďalšie články