Spojenie ekológie, vedy a umenia? Medzinárodný umelecký projekt EMA (Eco Media Art) 2020 vznikol v spolupráci košickej kreatívnej skupiny DIG, maďarského združenia umelcov Art Colony Cered a Fakulty umení TU v Košiciach. Od mája 2020 ponúkla táto platforma už niekoľko podnetných aktivít a sprievodných podujatí.
Umelecké združenie DIG tentokrát pozýva priaznicov intermediálneho a digitálneho umenia na výstavu pod názvom Eco Media Art, ktorá bude sprístupnená od 10. do 30. septembra 2020 v DIG gallery v Košiciach pre organizované skupiny študentov umeleckých škôl (z dôvodu pandemických opatrení COVID-19). Zároveň sa ale môžeme tešiť na virtuálnu prehliadku tejto exhibície na webovom sídle www.ema2020.eu a na sociálnych sieťach projektu. Špecifickú online verziu výstavy Eco Media Art bude možné zhliadnuť online až do 30. októbra 2020.
Výstava predstavuje celkovo 12 umelcov zo Slovenska a Maďarska. Výber zúčastnených je doplnený aj ďalších autorov z New Yorku a Viedne. Kurátormi výstavy sú Michal Murin a Richard Kitta, ktorí sa dlhodobo venujú umeleckým stratégiám v rámci mediálneho a intermediálneho umenia na Slovensku. Aj vďaka tomu je výstava EMA 2020 napríklad súčasťou podporných aktivít projektu Košice / UNESCO – Creative City of Media Arts.
Výstavný a koedukačný projekt EMA 2020 je postavený na interdisciplinárnych prienikoch umenia a vedy, a to s dôrazom na ekológiu, pričom upozorňuje na viaceré aktuálne témy súčasnosti. Platforma EMA 2020 poskytuje nielen umelcom, ale i divákom jedinečný pohľad na svet vedy – a to prostredníctvom vzájomného kreatívneho dialógu. Ako hovorí autor projektu a jeden z kurátorov výstavy Richard Kitta: „Diela vznikli na báze open call – v spolupráci šiestich umelcov a šiestich vedcov, respektíve expertov z iných, neumeleckých oblastí. Výsledkom sú kreatívne a zároveň značne otvorené autorské koncepty.“
Projekt bol podporený v rámci Fondu malých projektov / Interreg V-A / Slovensko – Maďarsko a jeho hlavným cieľom projektu je posilniť kultúrnu spoluprácu regiónov oboch krajín. Organizátori podujatia chcú osloviť širšiu verejnosť, aby prostredníctvom umeleckých diel mohla získať inšpiratívny pohľad na problémy, ale aj výhody globalizácie v porovnaní s lokálnou jedinečnosťou.
Kontakt:
Mgr. art. Ing. Richard Kitta, ArtD.
DIG gallery / 0918 814 875