Osem slovenských divadiel sa predstaví počas troch dní v rámci nultého ročníka Festivalu amatérskych divadiel v Košiciach. V Kasárňach/Kulturparku odohrajú od 15. do 17. februára svoje hry pred verejnosťou, ale aj porotou. Vďaka pestrej divadelnej palete žánrov dostanú priestor na vzájomnú inšpiráciu, ale aj objektívnu kritiku. Súčasťou festivalu budú divadelné dielne a odborné či rozborové diskusie s profesionálmi. Festival dáva priestor ochotníkom a začínajúcim divadlám, ktoré chcú ukázať svoj talent a nadanie. Diváci uvidia nielen domácich hercov z divadiel, ktoré pôsobia vo Výmenníku Brigádnická, ale aj hosťujúce amatérske súbory.
V piatok, 15. februára, sa ako prvé predstaví Teatro Sapiens s hrou Denník Anny Frankovej (16:00). Uplynulo už vyše 70 rokov od konca 2.svetovej vojny, no s násilím, prenasledovaním, rasizmom, či prejavmi nacizmu sa stretávame dodnes. Často k nim však ostávame chladní. Nevidíme ich zo strachu, ale hlavne z nepoznania a nezáujmu. Hovoríme si, nás sa to netýka. Ale týka. Preto sa členovia divadla rozhodli jeden z mnohých vojnových príbehov, podaný rozprávaním trinásťročnej Anny Frankovej, inscenovať očami dnešných mladých ľudí.
Theatro Boco ponúkne humorné predstavenie Figuranti! (19:00), ktoré priblíži, akí sme to my vlastne ľudia. Chceme niečo v spoločnosti znamenať, preto obetujeme svoj charakter a seba samého. Nechávame sa zmanipulovať a nakoniec prídeme na to, že sa chceme vrátiť späť. Divadlo vzniklo len pred rokom a má len troch stálych členov – Zuzanu Vilimovú, Jozefa Ivana a Barboru Repkovú. Títo mladí ľudia sa divadlu venujú už dlhšiu dobu a žijú ním a s ním. Chcú tvoriť a prinášať nové inscenácie, vlastné nápady, predložiť (aj) svoju tvorbu divákovi – rozosmiať ho, rozplakať ho, zanechať v ňom pocit, dojem, emóciu.
Druhý festivalový deň prinesie tri inscenácie. Prezentovať sa bude Divadlo nad vecou s hrou Grófky (13:00). Dej sa odohráva v malom hoteli Ružový púčik, kam sa vyberie grófkin syn, aby strávil niekoľko dní so svojou snúbenicou. Jeho matka, pravá grófka, sa rozhodne, že sa nebude nečinne prizerať a jeho nastávajúcu si preklepne sama. Ubytuje sa v rovnakom hoteli a syna inkognito sleduje. V tom čase je tam aj konkurz na miesto striptérky vo vychytenom súkromnom klube. Dej sa začne zamotávať, keď si titul „grófka“ začnú privlastňovať aj uchádzačky o prácu v tomto podniku. Od tej chvíle nastáva v Ružovom púčiku sled vtipných situácií, kedy už vlastne nikto nevie, kto je pravou grófkou a kto luxusnou striptérkou.
S tragikomickou inscenáciou Uterus vystúpi Divadlo P. A. (16:00). Divadelná skupina vznikla ako voľné pokračovanie divadla Neón. Príbehy troch žien, ktoré zradila vlastná ženskosť, sú založené na skutočných udalostiach. Sú o tom, o čom sa málo hovorí a pritom sa to bežne deje. Prvá časť „Princess Abort“ predstavuje mrzutú Annu, ktorá prišla o svoje nenarodené dieťa. Druhý príbeh „Démon neplodnosti“ je spoveďou Emy, ženy, ktorá sa už roky snaží otehotnieť. Finálny príbeh „Suchá jabloň“ prezentuje šéfku úspešnej firmy, ktorá sa kvôli diagnóze prestáva cítiť ženou.
Z Nitry príde na festival DS Slúchadlo s predstavením My deti zo stanice ZOO (19:00). Máloktorý príbeh je taký známy. A šokujúci. Máloktorý tak autenticky vykresľuje život v Berlíne v druhej polovici sedemdesiatych rokov. Bolo to obdobie, kedy na scénu prišli tvrdé drogy a spoločnosť si nedokázala poradiť s drogovo závislými deťmi. Kvôli dávke dokázali spraviť všetko. Až za hranicou možného. Takou bola aj trinásťročná Christiane. Režisér Šimon Spišák prepracoval jej biografiu do divadelnej podoby.
Nedeľa bude patriť trom divadelným súborom. Divadelný súbor J. G. Tajovského z Jakloviec pripravil pre divákov predstavenie Predposledný súd (13:00). Opäť manželský trojuholník, tentoraz na netradičnom mieste – na cintoríne. Žena v strednom veku – Júlia, ako obyčajne, prichádza k hrobu svojho zosnulého manžela. Tu sa stretáva s inou ženou – Simonou, z ktorej sa vykľuje bývalá milenka jej muža. Všetko vrcholí v momente, keď manžel – Laco, nečakane vstáva z mŕtvych a vychádza z hrobu. V nasledujúcich situáciách sa rieši vina, hriech a odpustenie. Tragikomédia z pera slovenského dramatika Vladimíra Moresa vykresľuje, ako ťažko sa nám ide do toho neba.
V druhom predstavení Zatiaľ bez vhodného názvu (16:00) sa o priazeň publika i poroty bude uchádzať divadlo KOD. Mladí divadelníci z Košického otvoreného divadla uvedú drámu, v ktorej sa oscarová herečka a hollywoodský režisér stanú obeťami útoku dvoch dievčat. Tie chcú zažiť niečo neobyčajné, tak ako vo filmoch. Herečka a režisér sa stávajú zajatcami reality, ktorú sami produkujú. Divadelný triler je plný „tarantinovského“ cynizmu a čierneho humoru. Rozuzlenie napínavého príbehu určite vyrazí dych.
Posledným kúskom do mozaiky festivalu amatérskych divadiel prispeje sociálne divadlo Hopi hope, ktoré sa od roku 2012 venuje hendikepovanej mládeži a dospelým. V hrách hrajú rôzne sociálne skupiny, hendikepovaní, amatérski herci, ale i bezdomovci. Zahrajú steampunkový muzikál Emilyna ruža (19:00). Príbeh plný lásky, pary a naparených gentlemanov, odohrávajúci sa v alternatívnej histórii Habsburskej monarchie dnešných dní, isto zaujme aj divákov Horného Uhorska.