Vlaňajší veľmi úspešný nultý ročník Festivalu amatérskych divadiel v Košiciach položil základy pre organizovanie podujatia, na ktorom ochotníci a začínajúce divadlá počas troch dní predviedli svoje umenie v Kasárňach/Kulturparku. Aj v tomto roku sa predstaví osem slovenských divadiel s pestrou paletou žánrov.
Festival, ktorý sa uskutoční v dňoch 14. – 16. februára 2020 v budove Alfa, otvorí priestor na vzájomnú inšpiráciu či objektívnu kritiku, ale aj na vzájomnú spoluprácu. Súčasťou prehliadky bude odborná diskusia o hre a rozvoji nadobudnutých zručností ochotníkov v divadelnej tvorbe. Pozvanie na otvorený dialóg a konzultácie prijali nezávislí hodnotitelia Michal Iľkanin z filmu Loli paradička a herec ŠDKE Peter Cibula. Diskusie sa uskutočnia 15 minút po predstavení a pozvaní sú aj diváci, ktorí sa chcú dozvedieť viac o hercoch a hrách.
Ako prvé sa predstaví (14. 2. 2020 o 17:00) ochotnícke divadlo Na skok z Raslavíc, kde tradícia ochotníckeho divadla siaha až do obdobia pred prvou svetovou vojnou, s divadelným spracovaním slovenskej klasickej drámy Matka podľa knižnej predlohy Júliusa Barč-Ivana. Ústrednou témou je vražedná nenávisť bratov a obetavá láska matky, ktorá chce zachrániť všetkých, okrem seba. Hra ponúka netradičný pohľad na intímny svet jemného rodinného pradiva so všetkou jeho zložitosťou.
Divadlo P. A. z Výmenníka Brigádnická sa divákom predvedie s netradičnou jednoaktovkou Terapia tmou (14. 2. 2020 o 19:30). Divadelná skupina sa vo svojich inscenáciách venuje tabuizovaným témam, absurdnej či vyfabulovanej realite. Tentoraz prinesie príbeh mladého muža, ktorý sa kvôli mladíckej nerozvážnosti sám uväznil vo vlastnom pekle. Zážitok diváka je umocnený tým, že má pol predstavenia zaviazané oči, ale o to intenzívnejšie vníma ostatnými zmyslami – čuchom, sluchom a hmatom.
S antickou bájou Perzeus, spracovanou do rozprávkovej podoby, zavíta na festival Divadlo z krabice (15. 2. 2020 o 15:00). Združenie špeciálnych pedagógov, ktorí vo voľnom čase tvoria a hrajú divadlo pre potešenie svoje a najmä iných, sa zameriava na detského diváka a rodiny. Predstavenia majú formu živých vstupov a bábkového divadla. Ústredná postava hry Perzeus za pomoci troch bohýň – jeho sudičiek, premôže Medúzu, porazí Krakena a zachráni princeznú Andromedu.
S dvoma hrami sa bude prezentovať Divadlo nad vecou (15. 2. 2020 o 17:00). Prvou je veselohra s názvom Pomáhaj a chráň o policajtovi a o tom, že aj on je len človek a nemá to vždy veru ľahké. Druhá veselohra Chamtivosť sa nevypláca poukazuje na to, že aj mladá zlodejka môže mať v sebe viac úprimnosti ako bezúhonný človek. Divadelný súbor vznikol vo Výmenníku Brigádnická v roku 2014. Hrá nielen autorské hry režiséra, scenáristu, hudobníka a herca Michala Maguru, ale aj také, ktoré ešte neuzreli svetlo sveta.
Ochotnícke Divadlo pri fontáne z Michaloviec na prehliadke uvedie hru Kde je Geli? (15. 2. 2020 o 19:00). Detstvo a mladosť – pre bežnú ľudskú bytosť približne štvrtina života, ktorej zvykneme pripisovať len tie najkrajšie nádeje i spomienky. Ale život nie je len o tom dobrom a ideálnom, je aj o chvíľach, ktoré nám vyrazia dych, zatemnia svetlo, pošlú nás do hlbín smútku a ničoty. Niekedy proti takej sile nezmôžeme nič, existuje však zlo, ktoré vieme odhaliť a zastaviť ho. Divadlo, ktoré vzniklo v r. 2012, sa každoročne predstaví novou hrou s pôvodným scenárom. Scenáristky sú zároveň aj príležitostným herečkami. V súbore sú zastúpené všetky vekové kategórie v počte konštantne vyššom ako 20. Ich repertoár tvoria najmä veselohry o každodenných starostiach, ktoré prináša naša doba. Tradične sa zúčastňuje prehliadky ochotníckych divadiel v Trebišove,a predstavilo sa aj našim krajanom vo Vojvodine.
Tri dvadsaťminútové hry uvedie divadlo Hopi hope (16. 2. 2020 o 10:30), ktoré sa venuje hendikepovanej mládeži a dospelým. V jeho predstaveniach účinkujú rôzne sociálne skupiny – hendikepovaní, amatérski herci, ale aj bezdomovci. Spevohra o láske a zrade Kráska a zviera na motívy klasického príbehu víta divákov na vernisáži a upozorňuje nedotýkať sa vystavených kulís ani hudobníkov. Bábkohra Zvonár z Dómu sv. Alžbety na motívy románu Viktora Huga prináša príbeh z ďalekého východu, kde nikdy nič nebolo ani nebude. Stojí tam starobylá katedrála a v nej žije Quasimodko. Na malom priestore a v krátkom čase herci priblížia príbeh o večnom boji proti osudu a aj o zmierení sa s ním v predstavení Milionár na motívy rozprávky Jiřího Wolkera.
Divadlo Actor Košice prispeje do pestrej palety predstavení hrou Mínus dvaja (16. 2. 2020 o 16:00) o krásne ľudskom príbehu dvoch mužov, ktorí dobrodružne ujdú z nemocnice, aby stretli život, aký nepoznali. Jej autorom je mladý francúzsky tvorca Samuel Benchetrir, ktorý sa zaoberá nielen divadlom, ale aj literatúrou a filmom. Hru napísal pre Jeana-Louisa Trintignanta a premiéru mala v lete roku 2005 v parížskom divadle Théâtre Hébertot. Dvaja pacienti sa rozhodnú stráviť čas svojho žitia inak, ako polihovaním v nemocnici. Počas dobrodružného úteku spoznajú celý rad ľudských príbehov. Tehotná žena ich prosí, aby našli otca jej dieťaťa a oznámili mu, kde rodí, ak by sa náhodou rozhodol byť šťastný…, stretnú samovraha – babráka, tanečníka, nevernicu, mužov a ženy hľadajúcich a hľadaných. Až keď strácame, nachádzame lásku, vieru, nádej a radosť.
Košické otvorené divadlo KOD z Výmenníka Brigádnická, ktoré uprednostňuje súčasné hry, reagujúce na aktuálne problémy spoločnosti, ponúkne publiku divadelnú hru 100 hodín do zatmenia (16. 2. 2020 o 18:00). Približuje nemecký program reprodukcie Lebensborn, ktorý sa začal 12. decembra 1935 v súlade s rasovými teóriami Tretej ríše privádzať na svet čistokrvných árijcov. Z dôvodu vojny príliš úspešný nebol. V zariadeniach „Pramene života“ sa narodilo len 8 000 detí, väčšinou nechcených potomkov rasovo vyhovujúcich Nemiek a Nemcov. Časť „rasovo čistých“ matiek tam však hľadala len bezpečné útočisko.