Mimoriadna informácia: Zrušené podujatie - Divadlo Na Sídlisku: Traja vlci a prasiatko

Nad severskou filmovou lekciou SCANDI sa vznáša aj „zlatý holub“

Nad severskou filmovou lekciou SCANDI sa vznáša aj „zlatý holub“

Severské krajiny sú príkladom kreativity, podnikavosti, schopnosti prežiť a umenie premeniť nevýhodu na zaujímavú skúsenosť. Krajiny severu, rovnako ako ich vlajky, tvoria navzdory rozdielom vo farbách jeden pocitový a kultúrny celok. Severská kinematografia je toho výpovedným dôkazom. Dáni, Švédi, Nóri, Fíni a Islanďania ponúkajú viac než 100 filmov ročne, entuziasticky koprodukujú, dokážu zorganizovať fungujúcu sieť škôl, kín, inštitúcií, festivalov. Ich kinematografia má oporu v kvalitnej a na export dobre pripravenej seriálovej televízii. Vitálny severský film sa vie moderne komerčne predať, ale i vyhrať „staré“ Benátky. Severskú filmovú lekciu SCANDI si bude môcť vychutnať aj košické publikum v Kasárňach/Kulturparku od 14. do 18. januára 2015. 

 „Ambíciou SCANDI je predstavenie severských filmových situácií. Hráme opäť vo veľkom distribučnom „cloude“. Náš severský distribučný oblak ponúka 15 filmov v 13 českých a slovenských kinách, 20 VOD titulov na portáloch našich partnerov a 23 filmov v prémiovej televízii Film Europe Channel. Českou a slovenskou premiérou bude aktuálny víťaz festivalu v Benátkach – Roy Andersson a jeho zlatá snímka Holub seděl na větvi a rozmýšlel o živote,“ vyjadril sa k prehliadke Ivan Hronec, prezident Film Europe Media Company.

_MG_3468

Na filmovom plátne v prvý večer uvidíme Levie srdce. Režisér Dome Karukoski je jeden z najuznávanejších mladých fínskych režisérov, ktorého snímky získali už viac ako 30 festivalových ocenení a vo Fínsku patria k divácky najobľúbenejším filmom. Hlavným hrdinom je radikálny neonacista Teppo, ktorý si stojí za svojimi názormi, no zároveň však túži po láske a rodine. Keď stretne atraktívnu servírku Sari, všetko sa zdá ideálne, kým nespozná jej malého černošského syna Rhamadhaniho. Ocitá sa pred ťažkým rozhodnutím – splní si svoj ​​sen o otcovstve a rodine alebo zostane verný svojej celoživotnej viere a presvedčeniu založenom na diskriminácii a nenávisti? Situáciu skomplikuje jeho brat Harri a vodca skinheadov. Teppo si musí vybrať a jasné rozhodnutie môže mať fatálne následky nielen pre neho, ale najmä pre tých, ktorých miluje.

Film Siedma pečať Ingmara Bergmana je zaradený v zozname „najvýznamnejších filmov“, ktorý vydal Vatikán v roku 1995 na prianie pápeža Jana Pavla II. Stredoveký rytier Antonius Block ((Max von Sydow) sa vracia domov zo Švédska z križiackej výpravy proti neveriacim, Svoju zem však nájde spustošenú besniacim morom. Navštívi ho Smrť a oznámi mu, že jeho dni sú zrátané. A tak sa dohodnú na šachovej partii. Úporne sa snaží nájsť odpovede na otázky zmyslu života a existencie Boha. Dochádza k presvedčeniu, že Boh nejestvuje a ani Smrť mu nedokáže pomôcť, Práve odklad počas šachovej hry mu umožní zmieriť sa so svetom a spoznať skutočnú silu lásky. Snímka obsahuje mnoho silných a pôsobivých scén –  sprievod bičujúcich sa mníchov alebo záverečná scénu, keď si pre Blocka a jeho priateľov prichádza Smrť. Čiernobiela podoba filmu podporuje expresívnosť, stvárnenie Smrti je silnou impresiou. Svoj podiel na unikátnosti filmu má aj osobitá, skvele priliehavá hudba a zvuky. Témou filmu je hľadanie Boha, mor a strach z neho.

Pigeon_OrganZlatým levom ovenčený film Holub sedel na konári a premýšľal o živote je tretím, a zároveň záverečným filmom Anderssonovej trilógie o ľudskom bytí, v ktorej sa tvorca snažil vytvoriť napätie medzi banalitami a podstatnými vecami, medzi komickým a tragickým – ukázať protikladnosť a dynamickú povahu existencie, zatiaľ čo formuje myšlienku, že ľudský druh potenciálne smeruje k apokalypse, ale tiež že jej výsledok máme vo svojich rukách. Dvaja obchodní cestujúci Sam a Jonathan nás vezmú na kaleidoskopické potulky ľudskými túžbami. Na výlet, ktorý nám ukáže krásu jednotlivých momentov ľudského života, malichernosť druhých, humor i tragédiu, ktoré sa skrývajú vo vnútri každého z nás, majestátnosť života, ale i ľudské slabiny. S panoramatickým výhľadom poukazuje holub zo svojej vtáčej perspektívy na ľudský stav. Operenec je ľuďmi ohromený – ich aktivitami, pochabosťami, pýchou a nervozitou, ktorým sa snaží porozumieť a pochopiť ich. Švédsky majster komediálnej absurdity Roy Andersson dokáže vo svojich filmoch vniesť humor i do tak bolestivých vecí, akými sú smrť, starnutie, nezaplatené dlhy či neopätovaná láska.

Festival prinesie aj film Scény z manželského života režiséra Ingmara Bergmana. Príbeh je vyrozprávaný jednoduchými formálnymi prostriedkami, koncipovanými prevažne divadelne. Necháva všetok priestor svojim dvom protagonistom, ktorí skrývajú, aj obnažujú svoje city a trápenia. Je to obraz rozpadu jedného manželstva a opätovného búrlivého stretávania a vzďaľovania sa oboch protagonistov, obraz dvojice ľudí, ktorí nemôžu žiť spolu ani bez seba. Šesť epizód z príbehu dvadsaťročného manželstva rozpráva o tom, ako neprejavené city a tiché výčitky vedú k vzájomnému odcudzeniu a rozvodu, ale aj o tom, že tento rozvod môže otvoriť cestu pochopeniu, komunikácii a priateľstvu. Marianne a Johan žijú v zdanlivo ideálnom manželstve s dvoma krásnymi dcérami. Vzájomnú lásku sa im darí zladiť s pracovnými povinnosťami a navyše udržiavajú vrelé vzťahy s celou rodinou. Pod týmto ideálnym povrchom však číhajú problémy, ktoré jedného dňa prelomia krehkú škrupinu dlhoročného vzťahu. Jeden z najúprimnejších milostných príbehov v dejinách kinematografie je analýzou partnerských vzťahov a problémov, ktoré spolužitie dvoch ľudí zákonite sprevádza. Vyjadruje však aj nádej, že tí, ktorí spolu prežili celý život, sú zviazaní nežným putom a jeden pre druhého sa nikdy nemôžu stať cudzincami.

Nórsky režisér Arne Lindtner Nass prináša divákom voľné pokračovanie detskej filmovej rozprávky Magické striebro režírované dvojicou tvorcov Roar Uthaug a Katarina Launing. Tak ako prvá časť, aj Nassova fantazijná snímka má všetky atribúty potrebné na to, aby zaujala veľkých aj malých divákov. Po nekonečne dlhom jesennom spánku sa škriatkovia prebudili do tej najchladnejšej zimy, akú kedy zažili. Malé údolie s gazdovstvom, kde si nažívajú, je ohrozené obrovským ľadovcom. Ľudia už údolie opustili a škriatkovia budú musieť čoskoro urobiť to isté. Dokáže kráľovná Fjellrose pomôcť Drengovi, kráľovi červených škriatkov? Kráľovná verí dávnej povesti o magickom modrom rohu, ktorý dokáže zmeniť počasie. Pred dávnymi rokmi bol roh ukrytý v útrobách Šedej hory. Keď sa ho kráľovnej podarí nájsť, bude môcť zmeniť počasie a nechať ľadovec roztopiť. Ale modrí škriatkovia nezdieľajú jej odhodlanie a sú proti, pretože jeho posledné použitie spôsobilo katastrofu. Napriek ich varovaniam sa Fjellrose a Dreng vydajú na výpravu za legendárnym rohom.

19

Záver festivalu SCANDI bude patriť filmu Vyššia moc. Provokatívny a medzinárodne uznávaný švédsky režisér Ruben Östlund prináša vo svojom štvrtom celovečernom filme mrazivú psychologickú štúdiu modernej rodiny. Reflektuje konanie ľudí v nečakaných a životu nebezpečných situáciách, kedy zavládne “primitívny“ inštinkt prežitia. Štvorčlenná švédska rodina cestuje do francúzskych Álp, aby si popri lyžovaní oddýchla a nerušene spolu strávila pár vzácnych voľných dní. Dovolenkovú idylu s hrejúcim slnkom a zasneženými veľkolepými horami však naruší mohutná lavína, rútiaca sa počas obeda na otvorenú reštauráciu na terase. Ebba chráni svoje vydesené deti a zúfalo volá na svojho manžela Tomasa, ktorý však v panickom strachu uteká do bezpečia. Lavínová katastrofa sa nakoniec nekoná, no zo vzniknutej snežnej hmly sa postupne vynára zahanbenie, neistota a výsmech. Manželstvo i pokojný život rodiny visí na vlásku a Tomas vnútorne bojuje s vlastným zlyhaním a všemožne sa snaží obnoviť svoju naštrbenú úlohu otca.

Program:

14. 1.  – 19:30 – Dome Karukoski: Levie srdce (Fínsko, Švédsko)

15. 1. – 19:30 – Ingmar Bergman: Siedma pečať (Švédsko)

16. 1. – 19:30 – Roy Anderson: Holub sedel na konári a premýšľal o živote (Švédsko, Nemecko, Nórsko, Francúzsko)

17. 1. – 19:30 – Ingmar Bergman: Scény z manželského života (Švédsko)

18. 1. – 16:30 – Arne Lindtner Nass: Magické striebro – Hľadanie kúzelného rohu (Nórsko)

18. 1. – 19:30 –  Ruben Östlund: Vyššia moc (Dánsko, Nórsko, Švédsko)

Podujatie je spolufinancované z dotačného systému Ministerstva kultúry Slovenskej republiky.

Ďalšie články