Mimoriadna informácia: Zrušené podujatie - Divadlo Na Sídlisku: Traja vlci a prasiatko

Ďalším laureátom Zlatej kamery je Miloslav Luther

Ďalším laureátom Zlatej kamery je Miloslav Luther

Jeden z najvýznamnejších slovenských filmových a televíznych režisérov, Miloslav Luther, si prevezme na jubilejnom 30. ročníku najstaršieho a najväčšieho slovenského filmového festivalu Art Film v Košiciach ocenenie určené pre domácich i zahraničných filmových profesionálov.

Miloslav Luther vo svete filmu začínal ako asistent réžie a pomocný režisér na výrazných snímkach Stanislava Barabáša (Krotká), Ivana Balaďu (Dáma) a Ela Havettu (Slávnosť v botanickej záhrade). Po absolvovaní FAMU v Prahe nastúpil ako režisér do Slovenskej televízie, kde sa od spravodajstva a publicistiky dostal k réžii televíznych inscenácií a hraných filmov.

Inklinoval k adaptáciám významných diel slovenskej i svetovej literatúry. Už za svoj druhý televízny film s adaptáciou poviedky Thomasa Manna Mário a kúzelník (1976) s Jurajom Kukurom v hlavnej úlohe získal viacero ocenení vrátane Striebornej nymfy na medzinárodnom televíznom festivale v Monte Carle.

V roku 1983 nakrútil päťdielnu televíznu mini sériu Lekár umierajúceho času o osudoch Jana Jessenia. Tá mapuje jeho pôsobenie v rudolfínskej Prahe až po jeho smrť na popravisku po porážke českého stavovského protihabsburgského povstania. Zostrihom vznikla aj filmová verzia pod názvom Svedok umierajúceho času.

Jeho debutovým kinofilmom bola rozprávka Kráľ Drozdia brada (1984) a v rámci tohto žánru o dva roky neskôr nakrútil aj adaptáciu Dobšinského Mahulieny, zlatej panny. Jeho ďalšie filmy Zabudnite na Mozarta(1985), Chodník cez Dunaj (1989), Anjel milosrdenstva (1993) získali viacero domácich i zahraničných ocenení. So svojím bratom, kameramanom Igorom Lutherom, nakrútil dva filmy: Tango s komármi (2009) a Krok do tmy (2014). Významná je jeho činnosť aj v oblasti pedagogiky, ako aj organizácie a podpory slovenskej  tvorby v rámci Audiovizuálneho fondu. Miloslav Luther na Art Filme uvedie svoj najnovší film Spiaci účet (2024), ako aj Útek do Budína (2002) – režisérska verzia (2006) a pre filmových profesionálov i fanúšikov pripravil aj svoj masterclass.

Ďalšie články